0 głosów

Wentylacja jest jednym z tych systemów domowych, który wymaga okresowego czyszczenia i konserwacja. Wiosna jest jednym z najlepszych okresów, który nadaje się do tej operacji. Dlaczego czyszczenie wentylacji jest takie ważne?

Img

Wentylacja jest systemem, która wspomaga odpowiednią cyrkulację powietrza w naszym domu. Dzięki niej łatwiej się nam oddycha, a powietrze znajdujący się w naszym domu jest lepszej jakości. Z reguły dzielimy wentylacje na mechaniczną i naturalną.

Rodzaje wentylacji
Wentylacja mechaniczna wykorzystuje specjalne urządzenia, których zadaniem jest wyprowadzenie dwutlenku węgla oraz nadmiaru pary wodnej z pomieszczeń naszego domu. Należą do nich m.in. popularne okapy montowane w kuchni. To właśnie o czystość tego typu mechanicznych urządzeń wentylacyjnych powinniśmy zadbać.

Wentylacja grawitacyjna to z kolei rodzaj wentylacji, który wykorzystuje prawa fizyki. Polega ona na przepływie powietrza z miejsc o większym ciśnieniu do tych o ciśnieniu mniejszym. W przypadku wentylacji grawitacyjnej wyróżniamy dwa ruchy powietrza. Pierwszym z nich jest wywiew, który odbywa się poprzez kanały wentylacyjne. Drugim jest nawiew, który może odbywać się np. poprzez otwarte okno.

Jak czyścić wybrane systemy wentylacji?
Czyszczenie wentylacji mechanicznej jest bardziej złożone. Składa się na nie szereg różnego typu czynności, w zależności od urządzeń, jakie wykorzystuje. Może polegać np. na wymianie lub wyczyszczeniu specjalnych filtrów, przez które codziennie przepływają masy powietrza, co powoduje ich zabrudzenie. Wymiana filtra jest czynnością stosunkowo prostą, którą możemy wykonać samemu. Istnieje jednak cała masa innych czynności, jakie należy wykonać przy odpowiednim czyszczeniu wentylacji, z którymi zapewne sami sobie nie poradzimy. Warto wtedy wezwać specjalistów, którzy zawodowo zajmują się czyszczeniem wentylacji. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze przewody wentylacyjne i urządzenia służące do wymiany powietrza, będą dobrze spełniały swoje zadania. Brudne przewody wentylacyjne, mogą bowiem prowadzić do rozwoju bakterii i grzybów, które z kolei mogą wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie.

Dużo prostsze jest zadbanie o czystość wentylacji grawitacyjnej. W tym wypadku wystarczy jedynie dokładnie wyczyścić wszystkie kanały wentylacyjne oraz nawiewniki drzwiowe i okienne. Nie można również zapomnieć o dokładnym wymyciu wszystkich kratek wentylacyjnych, które znajdują się m.in. w kuchni i łazience. Warto również zostawiać uchylone drzwi do łazienki w momencie, kiedy z niej nie korzystamy. Dzięki zastosowaniu tego zabiegu wilgotne powietrze będzie miało ujście, a w naszej łazience nie powinna pojawić się pleśń.

Licencja: Copyright - zastrzeżona