Jest to rozwiązanie grzewcze cieszące się coraz większą popularnością. Kominek kaflowy łączy w sobie właściwości tradycyjnego pieca kaflowego z wkładem kominkowym. Jakie jednak są wady i zalety tego źródła ogrzewania?

Data dodania: 2017-03-13

Wyświetleń: 762

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kominek kaflowy - kilka słów o nim

Zacznijmy od omówienia, czym jest kominek kaflowy. Jego budowę możemy podzielić na trzy części. Pierwszą z nich jest obudowa składająca się z kafli. Mogą mieć one różny kolor kształt oraz wielkość, są jednym z elementów ozdobnych. Kolejnym elementem kominka kaflowego jest wkład kominkowy. Jest to główne źródło ciepła w piecu. Może być wykonany jako odlew lub spawany, najczęściej żeliwny lub stalowy. Ostatnim elementem jest konstrukcja nośna. Składa się na nią ściana tylna i pokrywa górna kominka zwieńczająca jego konstrukcję.

Cechą charakterystyczną kominka kaflowego jest to, że należy uzupełniać paliwo ręcznie. Bardzo ważne jest więc, by kominek miał odpowiednio szczelne drzwiczki i dym ze spalania nie dostawał się do pomieszczenia. Kaflowa obudowa zastosowana w kominku kaflowym pozwala na bardzo dobrą akumulację ciepła. Dzięki temu jest to bardzo wydajne źródło ogrzewania dla domu. Jest to również jedno z bardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych na rynku. Kaflowa obudowa kominka kaflowego pozwala również na łatwe jej czyszczenie oraz konserwację. Jeżeli wiec chcemy w swoim domu móc usiąść przy kominku i popatrzeć się w ogień, warto zastanowić czy to właśnie kominek kaflowy, nie będzie odpowiednim rozwiązaniem dla nas.

Decydując się na kominek kaflowy, musimy być również świadomi tego, że będziemy musieli gdzieś składować paliwo (np. drewno) oraz samemu je dorzucać. Dla jednych może to być wada dla innych zaleta. Jeśli jednak chcemy w salonie odpoczywać przy prawdziwym kominkowym ogniu w nowoczesnym wydaniu, musimy być na to gotowi.

Kupując kominek kaflowy, musimy również dobrać jego odpowiednią moc. W tym wypadku naszym celem będzie odpowiednia analiza pomieszczenia, w którym kominek będzie się znajdował. Musimy również zadecydować, czy będzie to podstawowe źródło ciepła dla naszego domu, czy tylko dodatkowe, które będzie pełniło raczej funkcję ozdobną.

Kominek kaflowy to doskonała alternatywa nie tylko dla kotłów, ale także dla innych źródeł ciepła, jakie możemy zastosować do ogrzania domu. Jest to też rozwiązanie, które oprócz dostarczenia nam ciepła dostarczy ma również bodźców wizualnych. Jeżeli więc naszym marzeniem było kiedyś czytanie książki przy kominku, nie mamy się nad czym zastanawiać!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena