W związku z tym zaczęto masowo usuwać wszelkie konstrukcje wykonane z użyciem azbestu, na przykład dachy z azbestowej papy. Co ciekawe, dawniej azbest był powszechnie wykorzystywany w przemyśle - również spożywczym! Uznany został za bardzo niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ jego opiłki wnikające do dróg oddechowych mogą powodować śmiertelną i nie do wyleczenia pylicę płuc.
Obecnie materiały termoizolacyjne, jakie stosuje się w budownictwie są całkowicie bezpieczne dla zdrowia człowieka - oczywiście pod warunkiem, że się ich nie przyjmuje w żaden sposób do organizmu. Klingeryt, z którego powszechnie wykonuje się płyty uszczelniające, a także uszczelki, pierścienie uszczelniające, wykonany jest w przeważającej większości z włókna azbestowego sprasowanego i zmieszanego z kauczukiem.
Klingeryt stanowi doskonały materiał izolacyjny - dzięki zawartemu w nim azbestowi jest bardzo odporny nawet na działanie wysokich temperatur czy nawet kwasów i zasad. Dzięki temu doskonale nadaje się do użycia w ekstremalnych temperaturach, na przykład jako uszczelki do maszyn pracujących na wysokich obrotach. Co jednak ze szkodliwością azbestu i dlaczego materiał ten nie został dotąd wycofany z użycia?
Otóż, okazuje się, że azbest w postaci płyt uszczelniających jest trwale związany ze zwulkanizowanym wypełniaczem, dzięki czemu nie ma możliwości, by w jakiejkolwiek formie wydostawał się poza swą strukturę. Tylko azbest pylący, dostający się drogą wziewną do dróg oddechowych jest niebezpieczny dla zdrowia.
Poza tym, w specjalistycznych sklepach motoryzacyjnych czy budowlanych można zakupić już klingeryt nie zawierający azbestu, całkowicie bezpieczny. Oba rodzaje klingerytu są jednak całkowicie bezpieczne i swobodnie możemy ich używać podczas budowy, ocieplania swojego domu czy wymiany uszczelek w łazienkowym kranie. Najważniejsze są jego uszczelniające właściwości, w których ciężko jest go przebić innym materiałom.