Finanse to sprawa ważna dla każdej firmy. Jeśli ta ma osiągnąć sukces, musi być sprawnie zarządzana i mieć dobrze prowadzoną księgowość. To dlatego przedsiębiorcy najczęściej decydują się delegować prowadzenie rachunkowości doświadczonemu księgowemu.

Data dodania: 2017-03-02

Wyświetleń: 831

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zawód: księgowy

 Jak powinna wyglądać współpraca między firmą a księgowym? Jakie są cechy idealnego księgowego? 


Czy nadajesz się na księgowego?

Księgowy to odpowiedzialny zawód wymagający sporej samodyscypliny i chęci nieustannego dokształcania się. Nie każdy podoła ilości obowiązków i presji, jaka wywierana jest na przedstawicieli tego zawodu. Wzorowy księgowy powinien być dokładny, cierpliwy, gotowy wielokrotnie sprawdzać wypełnione przez siebie dokumenty. Osoba wykonująca ten zawód musi umieć działać pod presją czasu i mieć spore zdolności matematyczne. Od księgowego wymagana jest bowiem nieomylność i skrupulatność. 


Wykształcenie księgowego

Odpowiednie cechy charakteru nie wystarczą jednak, żeby wykonywać zawód księgowego. Żeby móc podjąć się tego zadania, trzeba posiadać odpowiednie wykształcenie. Firmy wymagają od swoich księgowych ukończenia studiów wyższych z zakresu finansów i rachunkowości, choć zdarza się, że księgowi są absolwentami matematyki czy ekonomii. W tym zawodzie ważne jest, żeby nieustannie się dokształcać – przepisy dotyczące prowadzenia rachunkowości stale ulegają zmianom, a przedsiębiorca będzie wymagał od nas zastosowania się do najnowszych zapisów. W dużych międzynarodowych korporacjach nie obejdziemy się również bez znajomości języków obcych – biegle musimy mówić minimum po angielsku.


Księgowy – ważna rola w przedsiębiorstwie

Zawód księgowego cieszy się dużym prestiżem i zaufaniem. Na wysoką pozycję trzeba jednak solidnie sobie zapracować, wykazując się jako solidny, skrupulatny pracownik. Przedsiębiorca oczekuje od księgowego nieustannego wsparcia i profesjonalizmu. Jeśli chcemy zasłużyć na miano dobrego księgowego, musimy nie tylko skrupulatnie prowadzić księgi rachunkowe, ale także dbać, by nasze porady księgowe były zawsze aktualne i korzystne dla firmy.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena