Dubaj otwiera się na nowoczesną sztukę, budując pierwsze na Bliskim Wschodzie muzeum sztuki nowoczesnej.

Data dodania: 2008-09-02

Wyświetleń: 2629

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwsze na Bliskim Wschodzie, zapierające dech w piersiach muzeum sztuki nowoczesnej Bliskiego Wschodu „Museum of Middle East Modern Art” zostało uroczyście zainaugurowane zostao w lipcu tego roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przez Szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma.

Usytuowane w „Wiosce Kulturalnej” nowe muzeum odznaczać się będzie niewiarygodnie nowoczesnym designem nawiązującym jednak do lokalnej kultury i tradycji. Projekt odchodzi jednak od wysokich i smukłych budynków nowoczesnego Dubaju. Zdaniem Szejka Majid'a muzeum jest manifestacją wizji stworzenia ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich centrum porozumienia wielokulturowego: “Muzeum będzie hołdem dla lokalnych artystów i lokalnej sztuki , jednocześnie pokaże wagę Dubaju jako wielokulturowego globalnego miasta”

Władze upoważniły muzeum do bliskiej współpracy z różnymi mecenasami włączając w ich grono developerów z region zatoki perskiej takich jak Dubai Properties Group jak również inne organizacje wspierające lokalna sztukę i kulturę.
“Wioska kulturalna” będzie zlokalizowana na 40 milionach stup kwadratowych w historycznej części Jadafu. Dodatkowo przy projekcie Museum of Middle East Modern Art, powstanie nowoczesna infrastruktura taka jak amfiteatry do organizacji festiwali i koncertów na żywo, sale ekspozycyjne do organizacji targów i wystaw, oraz mniejsze muzea prezentujące lokalną i międzynarodową sztukę. Znajdzie się tam również miejsce na szkutnie, w której będą budowane tradycyjne arabskie statki żaglowe, z jednym lub kilkoma żaglami, które pierwotnie były one używane u wybrzeży Półwyspu Arabskiego, Indii i wschodniej Afryki.

Strefa będzie zawierała również obszary mieszkalne, biznesowe i handlowe co z pewnością przyczyni się do zwiększenia popularności tego miejsca.

Licencja: Creative Commons