Czym jest otyłość i do jakich, niebezpiecznych dla zdrowia i życia konsekwencji może doprowadzić? Czy otyłość można leczyć, a jeśli tak, to w jaki sposób? Dowiedź się jak wygląda leczenie otyłości, czyli bariatria.

Data dodania: 2016-12-21

Wyświetleń: 751

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Bariatria – nowoczesna metoda leczenia otyłości

Otyłość to poważna, choć często bagatelizowana choroba. Ignorowana lub sprowadzana wyłącznie do kwestii obżarstwa, lub słabego charakteru, staje się cichym zabójcą i powodem do ogromnych kompleksów. Łączy się nie tylko z cierpieniem fizycznym, wielkim wzrostem ryzyka wystąpienia różnych chorób, ale także z cierpieniem psychicznym. Bariatria, czyli leczenie otyłości pozwala uporać się z tymi problemami.


Dieta czy bariatria? Sposoby leczenia otyłości


Leczyć otyłość można na kilka sposobów. Podstawowym jest oczywiście tradycyjnie rozumiane odchudzanie. Osoba z problemami z wagą powinna udać się do dietetyka albo samodzielnie przeanalizować swoją dietę. Specjalista ustali choremu optymalny, zdrowy dla niego, niezagrażający organizmowi sposób odżywiania i zaleci ruch. Dzięki temu dojdzie do powstania sytuacji ujemnego bilansu kalorycznego i powolnego spadku wagi. Dieta oraz ruch są skuteczne właściwie w stu procentach przypadków. Oczywiście, o ile są stosowane ściśle według wskazówek oraz zasad. Wymóg dokładnego trzymania się diety nie może zostać zrealizowany bez niezwykle silnej woli u pacjenta. A to jest największą wadą tej metody leczenia otyłości.


Bariatria ostatecznym sposobem leczenia otyłości


Jeśli dieta nie skutkuje i równocześnie nie ma szans na to, że w przyszłości się coś w tej kwestii zmieni, pozostaje wyjście ostateczne. Niezwykle skuteczne, ale zarazem obarczone pewnym niebezpieczeństwem operacje bariatryczne są stosowane coraz częściej. Zabieg bariatrii polega na mechanicznym zmniejszeniu objętności żołądka. Może byc przeprowadzony na różne sposoby - wybór metody należy do lekarza mającego przeprowadzić operację. Tego typu interwencja lekarska nadaje się wyłącznie do leczenia otyłości u pacjentów bardzo otyłych i w przypadkach nieskuteczności innych metod. Wskazaniem do przeprowadzenia operacji jest BMI większe niż 40 (w przypadku współwystępowania cukrzycy, nadciśnienia i innych poważnych chorób większe, niż 35), a także problemy zdrowotne będące efektem otyłości. Większość chorób psychicznych dyskwalifikuje pacjenta, nie ma jednak wśród nich depresji.


Bariatria to bardzo dobry sposób leczenia otyłości. Jak wszystkie operacje łączy się on z pewnym ryzykiem – jest dużym, inwazyjnym zabiegiem narażającym pacjenta na wystąpienie powikłań. Jednakże bardzo często ewentualne zalety mające być skutkiem przeprowadzenia zabiegu, zdecydowanie przeważają nad zagrożeniami z niego wynikającymi. Dlatego też o ile lekarz zaleci tego typu rozwiązanie, nie należy się przed nim wzbraniać – może on znacząco poprawić komfort życia osoby otyłej!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena