Jak to się dzieje, że na półkach w naszych sklepach, znajdują się towary z najodleglejszych zakątków świata? Oczywiście wszystko to zasługa odpowiedniego planowania logistycznego oraz transportu.

Data dodania: 2016-11-25

Wyświetleń: 860

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Widzisz tylko produkt końcowy

Codziennie tysiące kontenerów z towarami, przemierza lądy, morza i przestworza, po to byśmy mogli korzystać z różnego rodzaju dóbr, produkowanych w innych zakątkach świata. Wiele z tych towarów, podczas podróży jest narażona na różne niebezpieczeństwa. Dlatego często do ich zabezpieczania używa się różnego typu zabezpieczeń. Jednym z nich są na przykład plomby plastikowe, którymi możemy zabezpieczyć niektóre opakowani i kontenery.

Jednak odpowiednie zabezpieczenie towarów nie sprawi jeszcze, że pojawią się one na półce w naszym sklepie. Najważniejszą kwestia jest bowiem odpowiednie zaplanowanie całego procesu logistycznego. Inaczej import i eksport byłby bardzo nieopłacalny. Planowanie najkrótszej, najbezpieczniejszej oraz optymalnej trasy, jaką muszą przebyć towary, to tylko niektóre z zadań osób odpowiedzialnych za logistykę i transport.

Osoby odpowiedzialne za logistykę i transport, muszą również zaplanować czym i jak towary zostaną przetransportowane. Do tego muszą śledzić obecną sytuację geopolityczną i prawną, żeby wszystko przebiegało zgodnie z przepisami. Muszą także śledzić pogodę i uwarunkowania danego obszaru, żeby transport nie utknął gdzieś lub nie uległ wypadkowi. Jest to szczególnie ważne, w krajach, w których dochodzi do trzęsień ziemi, powstawania huraganów czy wybuchów wulkanu.

My jako klienci, widzimy jedynie produkt końcowy znajdujący się na półce w sklepie. Nie zdajemy sobie sprawy, ilu ludzi jest odpowiedzialnych za to, żebyśmy mogli zjeść pomarańcze czy wycisnąć cytrynę do herbaty. Dlatego następnym razem, kiedy będziesz narzekał na wysoką cenę egzotycznego produktu, najpierw zastanów się ile osób, musi być zaangażowanych w cały proces, żebyś ty mógł kupić ten produkt w pobliskim sklepie. Taka perspektywa pozwala zupełnie inaczej postrzegać otaczającą nas rzeczywistość.

Dlatego następnym razem, gdy będziesz zrywał plomby plastikowe, ze swojego ulubionego produktu, produkowanego na drugim końcu świata, pomyśl ile pracy, kosztowało jego dostarczenie właśnie do Ciebie.Następnym razem gdy zobaczysz, więc kogoś narzekającego na wysokie ceny zagranicznych produktów, zadaj mu pytanie: czy wie ile osób pracowało przy tym by on mógł to teraz kupić?

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena