Każdy, kto zajmuje się zawodowo transportem, wie jak ważne jest, odpowiednie zabezpieczenie ładunku. Towary muszą bowiem zostać dowiezione do celu bezpiecznie i w takim stanie, w jakim zostały zapakowane do środka transportu. O to, o czym należy pamiętać, przeczytacie w dalszej części artykułu.

Data dodania: 2017-07-14

Wyświetleń: 891

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zabezpiecza się ładunki podczas transportu?

Przyjmuje się, że odpowiedni załadunek leży po stronie nadawcy. Nie oznacza to jednak, że musi on załadowywać towar osobiście. Może wynająć do tego podmioty, które zrobią to za niego. Czasami zdarza się jednak, że nadawca jest jednocześnie odbiorcą, wtedy sam może zadbać o to, żeby jego towar był dobrze załadowany.

Najważniejsze, żeby towar w samochodzie, na naczepie lub przyczepie był nieruchomy. Musi on być w jakiś sposób zablokowany, tak by podczas podróży się nie przemieszczał. W przeciwnym wypadku może on ulec zniszczeniu i powodować zagrożenie dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. Najczęściej ładunki zabezpiecza się metodami takimi jak:

  • Blokowanie – używa się do tego klinów, worków wypełniających, klocki, belki oraz ściany frontowe. Blokowanie może też polegać na wykorzystaniu stałych elementów danej przestrzeni ładunkowej.
  • Mocowanie – można to zrobić przy pomocy specjalnych pasów lub łańcuchów mocujących. Dodatkowo stosuje się różne konstrukcje napinaczy, które stabilizują ładunki.


Niektóre ładunki muszą być dodatkowo przewożone w określonych warunkach zewnętrznych np. w niskiej temperaturze. Wtedy trzeba zadbać również o to by pojazd, którym są transportowane był w stanie takie warunki zapewnić. Tylko wtedy możemy liczyć na to, że towar nie ulegnie zepsuciu.
Należy również pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu ładunków, jakim są plomby zabezpieczające. Chronią one ładunek przed tym, żeby nikt nie mógł go otworzyć w trakcie transportu. Oczywiście są sposoby na złamanie plomby, jednak wtedy od razu widać, że ktoś manipulował przy ładunku. Istnieje kilka rodzajów plomb zabezpieczających. Najczęściej stosuje się plomby takie jak:

  • linkowa,
  • boltowa,
  • naklejkowa,
  • plastikowa,
  • ołowiana.

Oczywiście bardzo ważne jest również sam załadunek towarów. Ładunki powinny być umieszczane w pojedzie, z należytą starannością i wyczuciem. Nie wolno nimi rzucać ani używać zbyt dużej siły. W przeciwnym wypadku mogą one zostać uszkodzone, zanim gdziekolwiek zostaną przetransportowane. Zasady te stosuje się zarówno w przypadku transportu lądowego, wodnego, jak i powietrznego.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena