Wynika to nie tylko ze współczucia dla obywateli kraju, w którym panuje wojna, ale także z wysokich kompetencji i walorów osobowościowych pracowników zza wschodniej granicy. Ukraińcy są bowiem rzetelni i pracowici. Szybko adaptują się do nowych warunków. Obce jest im pojęcie tak zwanego szoku kulturowego. Ukraińcy wyjątkowo szybko uczą się języka polskiego. Mężczyźni z Ukrainy zatrudniani są przede wszystkim w sektorze budowlanym, branży logistycznej oraz rolnictwie, kobiety natomiast — w gastronomii oraz przy opiece nad dziećmi i osobami w podeszłym wieku. W ostatnich latach dynamicznie wzrasta liczba obywateli Ukrainy, zasilających kadrę czołowych polskich firm z branży usług informatycznych.
Procedura zatrudnienia obywatela Ukrainy w Polsce wymaga dopełnienia pewnych formaności. Pracodawca jest zobowiązany do przedłożenia w Powiatowym Urzędzie Pracy tak zwanego oświadczenia o zamiarze powierzenia cudzoziemcowi pracy. Dokument ten trzeba koniecznie dostarczyć w formie pisemnej przed rozpoczęciem pracy przez cudzoziemca. Elementami, które rzeczony dokument musi zawierać, są między innymi nazwa zawodu, wysokość wynagrodzenia oraz rodzaj umowy zawartej między pracownikiem a pracodawcą.
Szukanie pracowników z Ukrainy, którzy dysponują pożądanymi kwalifikacjami, bywa często trudne i czasochłonne. Z tego też powodu godną polecenia opcją jest zlecenie rekrutowania pracowników z Ukrainy renomowanej agencji pośrednictwa pracy dla Ukraińców.
Za takim rozwiązaniem przemawia również fakt, że praca dla cudzoziemca implikuje szereg obowiązków prawnych, które przysparzają przedsiębiorcy dodatkowy kłopot. Wyspecjalizowana agencja pośrednictwa pracy odpowiada za zawarcie umów z pracownikami, składki ZUS oraz legalizację zatrudnienia na terenie Polski. Przedsiębiorca, który płaci za leasing pracowników oferowany przez agencję, unika w ten sposób dodatkowych formalności.