Woda jest elementem niezbędnym do życia każdego człowieka. Oprócz wody do picia człowiek potrzebuje jej również do wielu innych czynności życiowych takich jak mycie się czy też podlewanie roślinności. Nic więc dziwnego, że tak ważne jest, by w każdym domu był do niej stały dostęp.

Data dodania: 2016-10-26

Wyświetleń: 909

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

A może by tak wykopać studnie?

Istnieje jednak wiele miejsc, gdzie nie sięgają wodociągi miejskie, a gdzie można wybudować swój wymarzony dom. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem, które zapewni nam dostęp do wody, jest wykopanie studni. Oczywiście oprócz studni użytkowych, istnieją również studnie ogrodowe, z których również możemy wydobywać wodę, jednak pełnią one funkcję głównie ozdobną.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów studni. To która studnia będzie najlepsza dla nas, zależy głównie od warunków hydrologicznych naszej działki. Mówiąc bardziej zrozumiałym językiem, wszystko zależy od wydajności podziemnych źródeł, poziomu wód gruntowych oraz głębokości źródeł.

Do najpopularniejszych rodzajów studni zaliczamy:

Studnie kopane – te studnie nadają się najlepiej, jeżeli chcemy za ich pomocą wydobywać płytkie wody gruntowe. Tego rodzaju studnie tworzy się zazwyczaj z betonowych kręgów, które umieszcza się w wykopanym otworze. Studnie te zazwyczaj mają do 10 metrów głębokości, co często powoduje dość duże zanieczyszczenie wody. Dlatego też do tego rodzaju wykopu poleca się stosować pompy ssące lub zanurzeniowe o poziomie podnoszenia co najmniej 0,5 MPa.

Studnie wąskorurowe – ten rodzaj studni również nie należy do najgłębszych, zazwyczaj ich głębokość podobnie jak studni kopanych wynosi ok. 10 metrów. Pobierana woda, również pochodzi z górnych warstw gleby. To, co odróżnia tę studnię od opisywanej wcześniej to rura zakończona specjalnym filtrem, którego zadaniem jest oczyszczanie wody. Zazwyczaj tego rodzaju rura ma 5 centymetrów średnicy i jest podłączona do elektrycznej pompy ssącej. Wydajność takiej studni to przeważnie 3,5 m3/h.

Studnie wiercone/głębinowe – ten rodzaj studni jest dużo droższy w budowie od dwóch poprzednich. Jednak dzięki niemu możliwe jest wydobywanie wody z różnych głębokości. Tego rodzaju studnia zbudowana jest ze specjalnych rur osłonowych, które umożliwiają pobieranie wody z warstw wodonośnych. W środku rury znajduje się również filtr, który dodatkowo oczyszcza pobieraną wodę. Tego rodzaju studnia wykorzystuje zazwyczaj pompy samossące i głębinowe. Umożliwia to wydobywanie wody z dużych głębokości.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena