Na początku smutną koniecznością jest zbadanie, czy na danym gruncie studnie możemy w ogóle wykopać. Niekiedy przeszkodą przed wykopaniem studni są przepisy dotyczące ochrony środowiska. Powinniśmy zacząć od przejrzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku, kiedy takiego planu obejmującego naszą działkę nie ma, musimy zwrócić się o wydanie warunków zabudowy dla naszej działki. Oczywiście to tylko początek biurokratycznej przygody, będziemy potrzebowali również zatwierdzenia projektu studni przez starostę i kilku innych dokumentów.
Kiedy już dostaniemy ostateczną zgodę, musimy być przygotowani na poniesienie kosztów budowy studni. Zależy on w dużym stopniu od warunków gruntowo-wodnych na działce. Jeżeli warstwa nośna wody znajduje się stosunkowo płytko, poniesiemy niewielkie koszty budowy studni. Jednak im głębiej znajduje się podziemne źródło wody, tym będziemy musieli ponieść większe koszty. Kopanie studni głębokich wymaga specjalnych odwiertów geologicznych i odpowiedniego sprzętu. Warto więc zrobić również badanie rynku, by znaleźć odpowiednią firmę, która świadczy tego typu usługi.
Gdzie studnia może być umiejscowiona?
Wskazują to przepisy budowlane. Studnia musi znajdować się w odpowiedniej odległości od obiektów, które mogą mieć jakiś wpływ na jakość wydobywanej wody. Studnia nie może się też znajdować bliżej niż 5 metrów od granicy działki, chyba że uzyskamy zgodę właściciela sąsiedniego gruntu. Studnia musi być równie oddalona minimum 15 metrów od szamba oraz budynków inwentarskich. Więcej szczegółowych przepisów normują wspomniane wcześniej przepisy budowlane dotyczące kopania studni.
Jaką studnie możemy wybrać?
Wyróżnia się kilka rodzajów studni. Na działce gdzie źródło wody znajduje się płytko, często wybiera się studnię kręgową. Sprawdza się ona doskonale w momencie, kiedy chcemy wydobywać wodę z głębokości do 20 m. Jeżeli natomiast chcemy wydobywać wodę z głębszych warstw ziemi, musimy zdecydować się na studnię głębinową. Czasami wodę wydobywa się również z bardzo płytkich warstw ziemi sięgających głębokości do 10 metrów. Tego rodzaju studnia nazywana jest wbijaną lub abisynką.