Własna studnia głębinowa to nie tylko wygoda, ale również możliwość poczucia niezależności i bezpieczeństwa. Woda pozyskana ze studni często nie pozwala w pełni odciąć gospodarstwa od zewnętrznego źródła wody, ale pozwala uniezależnić się chociaż w niewielkim stopniu od wody z zewnętrznych źródeł.

Data dodania: 2014-10-29

Wyświetleń: 2207

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Studnia głębinowa: jak ją wybudować?

Najwięcej korzyści daje studnia głębinowa.

 Studni głębinowych na rynku jest wiele rodzajów. Wyboru odpowiedniej studni powinieneś dokonać zwracając uwagę na dwie rzeczy:

  • potrzeby Twojego gospodarstwa,
  • wykorzystanie wydobytej ze studni wody.

 Najmniej pracy jest przy wybudowaniu studni kopanej, która inaczej zwana jest kręgową. Budowa tego typu studni polega na wykopaniu dołu o odpowiednich wymiarach i umieszczeniu w nim betonowych kręgów. Zasięg tych studni jest niewielki, dlatego służą one jedynie do pobierania wody zaskórnej lub gruntowej. Picie wody z tego typu studni jest zakazane ze względu na jej duże zanieczyszczenie. Picie wody ze studni abisyńskiej lub wkręcanej również jest zakazane. Studnie te mają bardzo zbliżoną głębokość.

 Jeżeli ze studni planujesz dużo korzystać (pić z niej wodę, podlewać rośliny), wybuduj studnię głębinową. Studnia ta dostarcza wodę z niższych warstw Ziemi, a co za tym idzie woda jest mniej zanieczyszczona.

Zezwolenie na wybudowanie studni głębinowej.

 Konieczność posiadania zezwolenia uzależnione jest od rodzaju studni jaką planujemy wybudować. Główne czynniki, które regulują konieczność posiadania odpowiedniego zezwolenia to głębokość studni i ilość wody jaka będzie z niej pobierana. Pozwolenie jest wymagane w momencie budowania studni głębszej niż 30 metrów, czyli głównie studni głębinowej. Ilość wydobytej wody nie może być większa niż 5 m3 na dobę.

Pozwolenie wodnoprawne na korzystanie ze studni głębinowej.

 Jeżeli w myśl ustawy, budowa Twojej studni będzie wymagała zezwolenia, należy również zwrócić się do starosty powiatu o wydanie decyzji pozwolenia wodnoprawnego. Pozwolenie to ustala cel korzystania z wody i zakres użytkowania, a także warunki uprawnienia i obowiązki ochrony środowiska, ludzi, zwierząt i gospodarki. Do wniosku o wydanie decyzji dołączana jest dokumentacja techniczna budowy studni i dokumentacja hydrogeologiczna.

Usytuowanie studni głębinowej.

 Prawidłowe usytuowanie studni głębinowej na posesji określa odpowiednie rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Według rozporządzenia odległość studni od granicy posesji powinna wynosić przynajmniej 5 metrów, od rowu przydrożnego przynajmniej 7,5 metra, od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych 70 metrów. Przywołane rozporządzenie określa również bezpośrednią konstrukcję studni i materiały, z jakich powinna być wykonana.

Studnia głębinowa – idealne rozwiązanie!

 Mimo kosztów i dużej liczby formalności wybudowanie studni głębinowej jest dobrym rozwiązaniem. Koszty wydobywania wody ze studni głębinowej są nieporównywalnie niższe od kosztów doprowadzenia wody z zewnętrznego źródła. Z budową studni jest niestety wiele zachodu, ale po zakończeniu budowy możesz cieszyć się własnym ujęciem czystej wody.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena