Bardzo często zdarza się tak, że mając jakiś problem prawny nie wiemy do kogo się zwrócić o pomoc. Notariusz, adwokat, radca prawny, to osoby zajmujące się prawem, ale nie we wszystkich jego dziedzinach.

Data dodania: 2016-10-21

Wyświetleń: 721

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Udając się o pomoc do jednego z nich, warto trafić od razu do tego odpowiedniego. Warto wiedzieć do kogo wybrać się z naszym problemem. Pozwoli to nam na zaoszczędzenie nie tylko czasu ale i pieniędzy.

Czym dokładnie zajmuje się adwokat?

Zacznijmy od tego, aby zostać adwokatem trzeba przejść bardzo długą drogę. Zaczynającą się od studiów, a kończącą na aplikacji i egzaminie. Jest, to zdecydowanie bardzo wymagający zawód, który polega na:

  • Sporządzaniu opinii prawnych
  • Reprezentowaniem osób przed sądem
  • Opracowaniu projektów aktów prawnych
  • Udzielaniu porad prawnych

Zawód Radcy prawnego

Rola radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej. Różnica jaka polega między adwokatem, a radcą prawnym jest taka, że Radca prawny nie może występować przed sądem jako obrońca.

Jakie są różnice?

Podstawową różnicą jest fakt, że adwokat może występować jako obrońca przed sądem sprawach karny. Radca prawny niestety nie może reprezentować swojego klienta. Jednak jeżeli chodzi o sądowe sprawy rodzinne, to Radca prawny od roku 2007 może prowadzić tego rodzaju sprawy.  Dużą różnicą jest również to, że Radca prawny może być zatrudniony na etat, na podstawie umowy o pracę u danego przedsiębiorcy. Natomiast adwokat może pracować tylko w formie indywidualnej działalności gospodarczej lub jako wspólnik w spółce.

Podsumowując, coraz częściej się mówi o tym, aby zawód Radcy prawnego i  Adwokata połączyć w jeden zawód. W innych państwach od dawna Radca prawny oraz adwokat, to jeden zawód. Jeżeli mamy problem z prawem cywilny, rodzinnym oraz administracyjnym możemy udać się o pomoc zarówno do Adwokata jak i Radcy. Osoby wykonujące ten zawód mogę reprezentować nas przed sądem cywilnym, administracyjnym oraz Trybunałem Konstytucyjnym czy Sądem najwyższym. Z tą różnica, że Radca prawny nie może występować w roli obrońcy.

Tak jak ze wszystkimi usugami na rynku, warto przed udaniem się do danego Adwokata czy Radcy prawnego sprawdzić jakie ma opinie. W każdym mieście znajduje się na pewno sporo firm oferujące usługi prawne. Nie koniecznie te usługi mogą być dobrej jakości. Tak jak wprzypoadku wiedzy do kogo musimy się udać o pomoc, tak i w tej sytuacji zaszczedzimy sporo czasu, nerwów oraz piniędzy.

Licencja: Creative Commons