Czasem jednak odnowienie wnętrza nie wystarcza, zwłaszcza kiedy rynny czy ogrodzenie naszego domu zaczyna rdzewieć, a farba z balustrady czy blaszanego garażu zaczyna pękać i łuszczyć się.
W takim wypadku warto zająć się także odnowieniem i pomalowanie elementów metalowych aby odpowiednio komponowały się i prezentowały w otoczeniu naszego domu. W tym artykule podpowiadamy jaką farbą pomalujemy elementy metalowe aby nadać im odpowiedni wygląd na wiele lat.
Różne farby do metalu charakteryzują się różną paletą kolorów, czasem schnięcia, wydajnością powierzchniową oraz rodzajem zastosowanego rozpuszczalnika. Dlatego właśnie istotne jest aby farbę dobrać do rodzaju powierzchni, którą zamierzamy pomalować by zapewnić jej odpowiednie podłoże, do którego będzie mogła łatwo i na stałe przylegać.
Do malowania powierzchni stalowych, żelaznych i żeliwnych najlepiej stosować:
- farby epoksydowe
- farby chlorokauczukowe
- farby poliuretanowe
- farby alkidowe
Do powierzchni wykonanych z aluminiom lum metali ocynkowanych stosujemy:
- farby akrylowe
- farby akrylowo-lateksowe
- farby winylowe
- farby poliwinylowo-akrylowe
Farby gruntujące
Stanowią one niemal oddzielną grupę farb do metali. Farby gruntujące są jednak niezbędne jeżeli chcemy zachować integralną strukturę malowanych powierzchni. Mają one bowiem działanie antykorozyjne i uodporniają metale na działanie rdzy, a nawet neutralizować jej wczesne stadia. Farby gruntujące zapewniają również znacznie lepszą przyczepność farbom nawierzchniowym, tworząc przy tym dodatkową warstwę ochronną metalu. Można też pokusić się o mieszankę nowoczesnych farb podkładowo-dekoracyjnych, które można stosować bezpośrednio na powierzchnie z delikatnymi zaczątkami rdzy.
Farby dekoracyjne
Różne farby mogą nadać powierzchniom metalowym różne faktury, od błyszczących po matowe czy półmatowe. W sprzedaży dostępne są również farby z ciekawym efektem powierzchniowym imitującym drobne wgniecenia po młotkach czy czarne farby z dodatkiem naturalnego grafitu. Dzięki takim ciekawym połączeniom możemy uzyskać powierzchnie o ciekawej fakturze starego żelaza i doskonale sprawdzają się np. do pomalowania stalowego ogrodzenia.
Farby do metalu a malowanie natryskowe
Jeżeli nasza farba nie jest zbyt gęsta to można bez przeszkód skorzystać z pomocy pistoletu natryskowego do malowania. Sprawdza się on doskonale przy malowaniu ogrodzenia czy elementów stalowych o skomplikowanych kształtach, do których zwykłe malowanie pędzlem przysporzyłoby nam sporo kłopotów. Można również wykorzystać farbę w sprayu, którą łatwo pomalujemy niewielkie elementy i powierzchnie.
Warto zapamiętać również, że kluczem do trwałego pomalowania metalowej powierzchni, jest odpowiednie jej przygotowanie. Dobrze malowane elementy najpierw wyczyścić szczotką drucianą i usunąć całą przylegającą rdzę. Następnie przemyć powierzchnię benzyną ekstrakcyjną i pomalować farbą gruntującą, zanim nałożymy farbę nawierzchniową, dekoracyjną. Wówczas możemy mieć pewność, że pomalowane przez nas elementy pozostaną w dobrej kondycji przez wiele lat.