Sposobów na ogrzanie domu jest kilka. Możemy ogrzewać go za pomocą m.in. kotłowni, kominka lub przy pomocy pomp ciepła z kolektorem pionowym. Właśnie o tym ostatnim z wymienionych sposobów będzie traktował poniższy wpis.

Data dodania: 2016-08-19

Wyświetleń: 852

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

-2 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Sondy gruntowe i pompy ciepła, czyli pomysł na ogrzanie twojego domu!

Źródłem ciepła, jeżeli zdecydujemy się na instalacje z użyciem gruntowej pompy ciepła, jest kolektor. Kolektor może być pionowy lub poziomu, jest też znany pod inną nazwą: sonda gruntowa. Co wyróżnia tego typu zastosowanie od innych? Jedną z największych zalet sondy gruntowej jest jej wysoka efektywność. Jest ona związana z niską podatnością gruntu na różnego rodzaju zmiany, jakie mogą wystąpić w warunkach atmosferycznych. Jeżeli działka, na której znajduje się nasz dom, ma niewielką powierzchnię, pionowy kolektor, umożliwia ogrzewanie naszego domu przy pomocy pompy ciepła umieszczonej w naszym gruncie.

Gruntowy kolektor pionowy lub jak już wspomnieliśmy sonda gruntowa, jest instalacją dolnego źródła dla pomp ciepła, które ogrzewają budynek. Przy wyborze sondy, należy zwrócić szczególną uwagę, żeby wielkość instalacji była odpowiednio dostosowana do rocznego zużycia ciepła w naszym domu. W środku rur sondy znajduje się specjalny czynnik chłodniczy (w wielu przypadkach jest to glikol monopropylenowy), który poruszany jest przez obiegowe pompy źródła dolnego. Dochodzi do wychładzania się roztworu w parownikach gruntowych pompy ciepła, aż uzyska on temperaturę niższą od temperatury gruntu. Następnie chłodniejszy roztwór ogrzewa się dzięki ciepłu gruntu i transferuje energię cieplną do pomp ciepła. Ważne jest, by czynnik chłodniczy nie miał bezpośredniego kontaktu z gruntem lub wodami gruntowymi. Jednak w przypadku ewentualnego wycieku, nie powoduje on żadnego zagrożenia, ponieważ jest substancją, która nie wpływa źle na środowisko.

Przed zainstalowaniem właściwej instalacji, warto jednak wykonać odwiert próbny. Dzięki niemu zdobędziemy informacje o pojemności cieplnej gruntu i budowie hydrologicznej. To, co ma wpływ na wydajność źródła dolnego to m.in. udział pierwiastków mineralnych czy wilgotność. Dopiero, jeżeli uzyskamy wszystkie potrzebne informacje o tym, czy grunt, na którym znajduje się nasza działka, nadaje się do zainstalowania właściwej instalacji, możemy przystąpić do jej projektowania. Oczywiście należy pamiętać, że żeby wykonać odwierty i zainstalować instalacje, wcześniej musimy zgromadzić wymagane zgody i pozwolenia z właściwego urzędu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-2 Ocena