Utrzymanie czystości w łazience to podstawowa zasada zdrowego i higienicznego mieszkania. Ze względu na dużą wilgotność i zmiany temperatury czy stosowanie środków kosmetycznych w łazienkach, często na powłoce baterii lub na dnie umywalki, wanny czy brodzika zbiera się nieprzyjemny dla oka osad lub kamień.

Data dodania: 2016-08-11

Wyświetleń: 924

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Domowe sposoby na czystą i higieniczną łazienkę

Jak poradzić sobie z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami w domowym zaciszu? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

 

Woda płynąca z kranu, mimo wysokich jakościowo oczyszczalni, które zajmują się jej filtracją zanim udostępniona zostanie do ogólnego użytku, nie należy do najlepszych gatunkowo wód. Twarda woda często pozostawia widoczny gołym okiem osad oraz powoduje odkładanie się kamienia. Stosowanie sklepowych środków chemicznych do usuwania zanieczyszczeń na urządzeniach sanitarnych zawierających substancje żrące może nie tylko uszkodzić powłokę baterii łazienkowej ale i może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Właśnie dlatego do tego typu zabrudzeń warto stosować bardziej ekologiczne domowe metody walki z zabrudzeniami.

 

Skuteczne domowe sposoby na zachowanie czystości i higieny w łazienkach to z reguły kombinacje i mieszanki różnych środków dostępnych w arsenale każdej Pani domu. Przykładowo – mieszanka sody oczyszczonej wodą doskonale wyczyści i zdezynfekuje powłokę baterii umywalkowej czy umywalki. Jej działanie jest jednak tak dobre, że można tak przygotowanym roztworem usunąć nawet pleśń czy przywrócić blask płytkom ceramicznym.

 

Jak domowym sposobem dokładnie wyczyścić baterie łazienkowe i kuchenne

Bardzo łatwym i szybkim sposobem usunięcia uporczywego kamienia z baterii jest okład przygotowany na bazie roztworu octu z wodą. Obydwie ciecze należy wymieszać w proporcjach 50/50 i nasączyć bawełnianą szmatkę. Okład przykładamy do baterii i pozostawiamy na ok. 2 godziny. Po tym czasie kamień i osad powinien bardzo łatwo zejść z naszej baterii przy użyciu zwykłej szczotki. Pamiętajcie jednak by nie była to szczotka z twardym włosiem, bowiem może ona uszkodzić i porysować powierzchnię baterii.

 

W bardzo podobny sposób może zostać oczyszczona bateria prysznicowa. Rączkę prysznicową demontujemy i zanurzamy w garnku z roztworem wody i octu. Następnie garnek podgrzewamy przez ok. 15-20 minut. Po tym czasie, podgrzany roztwór powinien dokładnie oczyścić całą baterię prysznicową i dysze, z których wydostaje się strumień wody.

 

Roztwór octu z wodą jest także doskonałym rozwiązaniem do zwalczania uporczywego kamienia osadzającego się na dnie wanny czy brodzika prysznicowego. Zakamieniałą powierzchnię polej przygotowanym roztworem, a następnie dodaj kwasek cytrynowy lub świeży sok z cytryny. Mieszankę zostaw na noc, a rano dokładnie opłucz ją wodą. Po kamieniu nie powinno być śladu, a ceramiczna powłoka będzie błyszczeć.

 

Zapobiegaj osadzaniu się kamienia

Walka z kamieniem to jedno, jednak warto wprowadzić w życie również nawyki, które zapobiegną i ograniczą osadzanie się nieestetycznych plam i osadów. Jednym z takich nawyków może być ściągnięcie wody ze ścian kabiny prysznicowej zaraz po zakończonej kąpieli. Zapobiegnie to wysychaniu i pozostawianiu śladów przez twardą wodę oraz pozostałości po mydle czy szamponie i pozostawi ścianki kabiny czystymi i przejrzystymi.

 

Warto także raz na kilka dni przetrzeć szmatką miejsca, które najbardziej narażone są na gromadzenie osadów. Korpus baterii prysznicowej, umywalkowej, zlewozmywakowej i innych, miejsc, które mają bezpośredni kontakt z wodą. Można przygotować sobie gotowy roztwór octu winnego i wody, do którego dodamy odrobinę płynu do mycia naczyń. W ten sposób przecierając baterię usuniemy z niej bakterie, osad i zapobiegniemy unoszeniu się nieprzyjemnego zapachu w kuchni czy łazience.

 

Mamy nadzieję, że tych kilka przedstawionych porad pomoże wam w utrzymaniu czystości i skutecznym radzeniu sobie osadem na bateriach czy elementach ceramicznych.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena