Bateria łazienkowa to jeden z podstawowych elementów wyposażenie łazienki, bez których nasze codzienne czynności higieniczne byłyby bardzo utrudnione.

Data dodania: 2016-04-29

Wyświetleń: 844

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybieramy baterie łazienkowe – porady i trendy w armaturze

Baterie są uzupełnieniem umywalek, prysznica czy wanny, dzięki czemu mogą spełniać swoje podstawowe funkcje. Ze względu na częstotliwość używania baterii w naszych łazienkach, odkręcanie i zakręcanie, zmianę temperatury i strumienia wody, narażone są na różnego rodzaju awarie i uszkodzenia. Właśnie dlatego każdy jej element powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów aby mogły one nam służyć przez wiele kolejnych lat bardzo bogatej eksploatacji.

 

Obecnie na rynku armatury łazienkowej znaleźć można obszerny wybór najróżniejszych rodzajów baterii, których producenci z roku na rok prześcigają się w projektowaniu ich wyglądu czy funkcji, co nie ułatwia nam wcale wyboru.

 

Ze względu na sposób montażu możemy wyróżnić baterie ścienne, natynkowe, podtynkowe i montowane bezpośrednio na powierzchni umywalki czy wanny.

 

Pod względem funkcjonalności i przeznaczenia spotykamy baterie umywalkowe, prysznicowe, wannowe, zlewozmywakowe i do bidetu.

 

Baterie dzielą się również pod względem zastosowanych rozwiązań technologicznych na jedno lub dwuuchwytowe, bardziej tradycyjne z kurkami do regulacji wody, baterie termostatyczne lub bezdotykowe z zamontowanym czujnikiem ruchu. Wyróżniamy też baterie podzielone ze względu na ilość otworów instalacyjnych, są to kolejno jedno lub wielootworowe baterie.

 

Jak widać sam podział funkcjonalności, przeznaczenia czy montażu baterii jest bardzo obszerny, a dodatkowo musimy wziąć pod uwagę warunki cenowe, sposób wykonania, kraj pochodzenia czy dobór komponentów produkcyjnych baterii łazienkowej.

 

Wybór baterii – co powinieneś wiedzieć:

Najważniejszą częścią każdej baterii łazienkowej jest jej głowica. Ma ona wpływ zarówno na trwałość baterii oraz na jej cenę. Dobre baterie posiadają głowice wykonane z ceramiki, które są niezwykle trwałe i szczelne. Ułatwiają one również szybszą regulację strumienia wody niż baterie z głowicą uszczelkową dodawanych w nieco tańszych modelach.

 

Kolejnym istotnym elementem wpływającym na funkcjonalność i trwałość naszej baterii są wysokiej jakości elementy składowe takie jak uszczelki. Zapewniają one lepszą szczelność i wytrzymałość baterii podczas jej częstej eksploatacji.

 

Także rodzaj podłączenia baterii do źródła wody może mieć ogromny wpływ na jej trwałość. Lepsze i droższe rodzaje baterii umywalkowych czy wannowych posiadają specjalne rurki, które są znacznie bardziej trwałe i bezpieczniejsze w użyciu niż standardowe przyłącza, tzw. wężyki. Dobrym rozwiązaniem jest również możliwość montażu zaworów kątowych pod baterią ze specjalnym filtrem, które chronią baterię przed przedostawaniem się do niej zanieczyszczeń mogących ją uszkodzić.

 

Warto również zwrócić uwagę na jakość i rodzaj materiału jakim baterie są obłożone lub wykonane. Baterie łazienkowe produkowane są z mosiądzu z domieszką miedzi, jednak im jej więcej tym wyższa jakość produkcyjna takiej baterii. Baterie różnią się od siebie rodzajem i kolorem powłoki i chodź najczęściej spotykane są modele pokryte chromem to różni producenci oferują również różne rodzaje powłok. Rodzaj powłoki jest również wyznacznikiem jakości oraz trwałości baterii, dlatego warto zawsze sprawdzić jakie materiały zostały użyte do jej produkcji.

 

Kształtowanie trendów armatury łazienkowej

Głównym wyznacznikiem przydatności baterii łazienkowej czy kuchennej od zawsze była jej funkcjonalność i trwałość, jednak także w tej dziedzinie co jakiś czas zauważalne są nowe trendy, które mają przekonać do siebie nowych klientów.

Często trendem w świecie armatury stają się nowinki technologiczne, takie jak termostaty czy czujniki ruchu, które szybko znalazły swoje zastosowanie zarówno w prywatnych domach jak i w pomieszczeniach użytku publicznego. Od jakiegoś czasu popularne na rynku stały się również baterie wykorzystujące podświetlanie LED używane często przy projektach nowoczesnych łazienek. Rodzaj i natężenie światła zależne jest od temperatury oraz natężenia strumienia wody, co tworzy bardzo ciekawy efekt iluminacji łazienkowej, a nawet barwienia strumienia wody.

 

Od wielu lat podział trendów baterii łazienkowych opiera się również o ich stylizację, gdzie oprócz standardowych kształtów, często spotykamy się z bateriami bardzo futurystycznymi czy wręcz przeciwnie, stylizowanymi na retro armaturę z zamierzchłych czasów. Baterie retro często wykorzystywane są w bardzo wytwornych łazienkach, gdzie stają się nieodzownym elementem dopełniającym końcowy odbiór i wygląd pomieszczenia.

 

Jak widać wybór odpowiedniej baterii do łazienki nie jest wcale taki prosty, jednak mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi przybliżyliśmy Państwu nieco ten temat i pomogliśmy w dokonaniu właściwego wyboru.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena