Przygotowywanie posiłków jest główną czynnością, z którą będziemy w nim mierzyć. Aby czas ten upływał przyjemnie, warto przemyśleć wszystkie swoje potrzeby, możliwości finansowe i zrobić odpowiednie rozeznanie, zanim zdecydujemy się na jakiś model. Jedną z pierwszych rzeczy, na którą musimy zwrócić uwagę, jest kwestia materiału, z jakiego ów blat będzie wykonany. Obecnie na rynku jest kilka tworzyw, które możemy zastosować w naszej kuchni. Dużo też zależy od stylu, w jakim będzie urządzone to pomieszczenie. Oto garść wskazówek na temat najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przy produkcji blatów.
Blaty drewniane to najczęstszy typ spotykany w kuchniach. Dzieje się tak ze względu na to, że drewno jest bardzo uniwersalne i dobrze odnajdzie się zarówno w kuchniach w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Jeżeli chodzi o obróbkę i wytrzymałość, przy odpowiednim przygotowaniu, nie potrzeba korzystać z usług fachowca. Należy jednak pamiętać o tym, aby drewniany blat w odpowiedni sposób zakonserwować – zastosować lakier lub farbę olejną. Bez tego drewno będzie podatne na plamy, a to spowoduje nieestetyczny wygląd i mniejszą wytrzymałość na zadrapania i zarysowania. Drewno ze względu na swój naturalny wygląd, może wyglądać dobrze bez malowania farbą w konkretnym kolorze, a jedynie impregnatem. Tańszą alternatywą dla drewna są blaty laminowane. Niestety, nie są zbyt wytrzymałe. Mają niską odporność na zabrudzenia i zniszczenia, a wszelkie zabiegi renowacyjne nie powodują zamierzonych efektów. Nie zmienia to faktu, że i one znajdują zastosowanie w wielu domach. Kiedy budżet jest niewielki, można rozważyć takie rozwiązanie.
Kolejne tworzywo, które z powodzeniem jest używane w kuchniach, to kamień. Niewątpliwie jego zaletą jest wytrzymałość, której z czasem może brakować powierzchni drewnianej. Co może zniechęcić do instalacji takiego blatu w naszej kuchni, to jego cena, która będzie dość wysoka. Jednak warto dobrze zastanowić się nad tą opcją, ponieważ blaty kamienne to inwestycja na lata. Podobnie jak w przypadku drewna, ważna jest odpowiednia konserwacja, aby dłużej cieszyć się ładnym wyglądem, ale wszelkie zarysowania mogą zostać spolerowane i przywrócony zostaje ładny wygląd. Blat z kamienia dodaje wnętrzom elegancji, ale może być z powodzeniem stosowany w różnej stylistyce.
Ostatnim typem, któremu przyjrzymy się w tym krótkim zestawieniu są blaty z konglomeratu. W pewnym sensie, są to również blaty z kamienia, ale warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym się wyróżniają. Konglomerat to rozdrobniony kamień, do którego dodaję się żywicę poliestrową. Poprzez taki dodatek, mamy możliwość uzyskania wielu wersji kolorystycznych. Dzięki temu, będą one pasować do nawet najbardziej pomysłowych projektów. Takie rozwiązanie może być tańsze od blatu kamiennego, ale może to też zależeć od jego grubości. Kolejną ciekawostką w kwestii różnic między kamieniem a konglomeratem, jest fakt, że ten pierwszy nie przyjmuje ciepła od otoczenia i bardzo wolno się nagrzewa. Dla niektórych może być to problem, ale ze względu na to, że w kuchni często temperatura jest wyższa, może okazać się to przydatne.
Przy remoncie lub projektowaniu nowej kuchni do zaplanowania jest wiele szczegółów o charakterze estetycznym i funkcjonalnym. Kwestia wyboru szafek i sprzętów to nie lada wyzwanie. Jednak wbrew pozorom, to właśnie blaty będą najczęściej eksploatowane i jako pierwsze przyciągną uwagę po wejściu do kuchni. Warto dobrze się zastanowić, w jaki sposób je dobrać. Tak, aby spełniały swoje zadanie przez lata i do tego były walorem estetycznym naszego pomieszczenia.