0 głosów
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
1719 razy czytane
0 przedrukowany
Copyright - zastrzeżona Licencja

W zamierzchłych czasach wojownicy używali hełmów, by chronić swoje głowy, przed atakiem wroga. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie musimy już prowadzić tego typu potyczek. Mimo to ciągle używamy hełmu, ale w innym celu. Hełmami są dzisiaj kaski, które chronią naszą głowę przed różnego typu obrażeniami.

Img

Obecnie kaski stosuje się do wielu różnych celów. Na budowie używamy kasku po to, by zabezpieczyć się przed tym by nie spadł na nią jakiś element budowy lub upuszczone przez nieuwagę narzędzie. Kaski używane są także do ochrony naszej czaszki w razie ewentualnego wypadku podczas jazdy na motocyklu lub rowerze. Używane są także w wielu rodzajach sportów. Jednym z nich jest jeździectwo i to właśnie o kaskach jeździeckich trochę dziś powiemy.

Główną funkcją kasku jest oczywiście przyjmowanie na siebie siły uderzenia. Kiedy zdarzy nam się spaść z konia tak niefortunnie, że nasza głowa uderza o ziemie, nasz kask powinien w zaabsorbować uderzenie. Często przy tego typu upadkach kask po spełnieniu swojej funkcji pęka i nie nadaje się do użytku. Jest to zupełnie normalne i nie świadczy o wadzie kasku.

Najważniejszą częścią kasku jest styropianowa skorupa. Odpowiednio zbity styropian jest materiałem, który bardzo dobrze radzi sobie z przyjmowaniem na siebie dużych wstrząsów. Oczywiście istnieją także droższe kaski posiadające skorupę z innego tworzywa m.in. z włókna węglowego.

Wewnętrzna część kasku pokryta jest podściółką. Jej zadanie jest proste, sprawić by kask jak najlepiej przylegał do głowy i jednocześnie był wygodny na tyle po ile jest to możliwe. Przy zakupie kasku warto wybierać taki, z którego można wyciągać ten element w celu jego prania. Podściółka wykonana jest zazwyczaj z materiału, przez co bardzo łatwo pochłania pot. Ważne jest więc żeby zadbać również o naszą higienę i czystość.

Okrywa to zewnętrzna część kasku. Może być wykonana z różnego rodzaju materiałów. Warto wybrać taki, który jest odporny na zarysowania i łatwy w czyszczeniu i pielęgnacji. W przeciwnym wypadku warto dokupić do kasku specjalny pokrowiec, który może być później oddzielnie czyszczony.

Ostatnim z głównych elementów kasku są oczywiście odpowiednie zapięcia i mocowania. Ważne jest, aby odpowiednie dobrać je do kształtu i wielkości głowy inaczej kask nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji. Dobry kask powinien dobrze przylegać do potylicy, w taki sposób, by nie móc ześlizgnąć się do tyłu. Paski boczne powinny natomiast przechodzić przed i za naszymi uszami.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów kasków jeździecki:

  • kask wszechstronny – standardowy kask, używany zazwyczaj przez osoby, które jeździectwem zajmują się amatorsko
  • kask sportowy – przeznaczony dla osób, które biorą udział w dyscyplinach sportowych z wykorzystaniem koni
  • kask western – jak sama nazwa wskazuje, kask oprócz spełniania swojej podstawowej funkcji ochronnej stylizowany jest na styl znany z dzikiego zachodu
  • kask dziecięcy – kask rozmiarowo dopasowany do mniejszej głowy dziecka
  • kask dżokejski – od zwykłego kasku odróżnia go brak daszku
Licencja: Copyright - zastrzeżona