Praca operatora sprzętu budowlanego należy do precyzyjnych i odpowiedzialnych, dlatego nie każdy może ją wykonywać. Wiążesz swoją przyszłość z pracą na budowie? Zobacz, jak pracuje operator. 

Data dodania: 2016-06-22

Wyświetleń: 1019

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zawód operatora sprzętu budowlanego

Żeby zostać operatorem, nie wystarczy skończyć odpowiednich kursów. Dobry pracownik powinien posiadać zdolności techniczne, odznaczać się odpowiedzialnością, rozwagą i ostrożnością, a także precyzją. Poniżej zamieściliśmy wszystkie plusy i minusy danego zawodu.

Na czym polega praca operatora sprzętu budowlanego? 

Operator sprzętu budowlanego pracuje przy pomocy maszyn budowlanych – koparek, spycharek, walców, wiertnicy, kafara itd. Odpowiada za obsługę tych maszyn, kontrolę ich stanu i konserwację. Wykonuje prace związane z przygotowywaniem za pomocą ciężkiego sprzętu, terenu pod budowę obiektów podziemnych pod fundamenty, tunele, zbiorniki itp., obiektów naziemnych, czyli np. nasypów kolejowych, powierzchni pod drogi. 

Warunki pracy

Zawód operatora sprzętu budowlanego, podobnie jak każda praca wykonywana na budowie, wiąże się z ryzykiem zawodowym. Czynności te wymagają dużego skupienia i podzielności uwagi, dlatego mogą być stresujące. Dodatkowo praca naraża na wypadki związane z nieprawidłową obsługą i awariami ciężkiego sprzętu nie tylko samego operatora, ale również innych pracowników budowlanych. Poza tym praca wykonywana jest na otwartej przestrzeni, przez co osoba, potrafiąca obsługiwać wyspecjalizowane maszyny do robót ziemnych, narażona jest na zmienne warunki pogodowe. Praca operatora zależna jest od pracy całego zespołu, czas robót często musi być dłuższy niż standardowe 8 godzin, gdyż ze względu na zmienną pogodę i chłodne zimy, projekty często muszą zostać wykonane przed nadejściem przymrozków.

Ile zarabia operator?

Pod koniec 2015 r. według raportu płacowego AG Test HR, operator sprzętu koparko-ładowarki otrzymywał średnio 3546 zł brutto. Jedna czwarta osób zatrudnionych na tym stanowisku otrzymywała nie więcej niż 3118 zł brutto, a pensje kolejnych 25% operatorów wynosiły mniej niż 3870 zł brutto. W związku z tym zarobki pracowników obsługujących sprzęt budowlany kształtują się w granicach od 2075 zł do 4255 zł.

Jak zostać operatorem?

Oczywiście nie ma jednego dokumentu zaświadczającego o tym, że dany pracownik potrafi obsługiwać sprzęt budowlany. Każda maszyna wymaga innej obsługi, dlatego kurs można zrobić na dany rodzaj sprzętu. Aby zacząć pracę w tym zawodzie trzeba uzyskać wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne, prawo jazdy kat. C lub T i uprawnienia operatorskie klasy 1-3. Kurs, w zależności od złożoności maszyny, trwa od tygodnia do 5 tygodni i kosztuje od 1500-2000 zł za duże urządzenia i około 1000 zł za maszyny takie jak zagęszczarka, przycinarka czy narzędzia udarowe. 

Licencja: Creative Commons