Jak sprawić, by salon był przytulnym i klimatycznym miejscem, w którym można miło spędzić czas i w pełni się zrelaksować? Odpowiedź jest bardzo prosta – wystarczy zainstalować kominek. Wdrożenie tego pomysłu jest już nieco trudniejsze, a to ze względu na szeroki wybór dostępny na rynku.

Data dodania: 2016-06-06

Wyświetleń: 751

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kominek kaflowy – idealny wybór do salonu

W niniejszym artykule chcemy przybliżyć jeden z ciekawszych rodzajów kominków, jakim jest ten wykonany z kafli. Użycie kafli w systemie ogrzewania brzmi znajomo – do dziś niektóre mieszkania są ogrzewane kaflowym piecem. Obecnie z materiału tego wykonuje się bardzo piękne i efektownie się prezentujące kominki.

To właśnie walory estetyczne są ogromną zaletą kominków kaflowych. Bardzo dobrze będą pasować do salonu o klasycznej aranżacji, a już w szczególności we wnętrzu z lekką nutką retro. Jeżeli zdecydujemy się na tego typu kominek, warto poświęcić trochę czasu i znaleźć pracownię, która wytwarza kafle artystyczne, według wzorów z poprzednich epok. Wbrew pozorom nie będzie to trudne, gdyż cieszą się one rosnącą popularnością. Jeżeli salon urządzony jest w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, również nic nie stoi na przeszkodzie, by stanął w nim taki kominek. Wtedy oczywiście trzeba wybrać kafle o prostszym wzornictwie, za to można nieco poszaleć z kolorystyką.

Retro kominek wyjątkowo dobrze będzie się prezentował w wersji narożnej. Wtedy może naprawdę stać się domowym ogniskiem i ulubionym miejscem w całym domu.

Zanim wybierzemy się na zakupy, trzeba podjąć decyzję, jaką rolę ma pełnić kominek. Jeżeli planujemy palić w nim okazjonalnie i tylko dla przyjemności, by móc cieszyć się feerią płomieni i trzaskaniem drewna, w zupełności wystarczy tańszy model otwarty. Jeżeli kominek ma stać się częścią domowej instalacji grzewczej, daleko bardziej wydajnym rozwiązaniem będzie kominek zamknięty.

W tym drugim przypadku do wyboru są dwie opcje: kominek zbudowany w tradycyjny sposób lub z nowoczesnym systemem rozprowadzania ciepła. Pierwszy wariant to tak zwany piecokominek, którego obudowę wykonuje się zazwyczaj z cegieł szamotowych i z zewnątrz pokrywa się ją specjalnymi kaflami kominkowymi. Materiały te akumulują ciepło i oddają je do otoczenia nawet do kilku godzin po wypaleniu opału, jednak tylko w obrębie jednego pomieszczenia. Natomiast kominki z DPG (dystrybucją gorącego powietrza) rozprowadzają ciepło także do innych pomieszczeń. W tym przypadku kafle nie mają żadnej funkcji użytkowej, a jedynie dekoracyjną.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena