Niania jest nieocenioną pomocą w opiece nad dziećmi. Tak przynajmniej mówią wszystkie poradniki, ale jest jeden haczyk: żeby tak było, a więc żeby pobyt dziecka z nianią nie był tylko czasem zmarnowanym, dobrze jest upewnić się, że dziecko dobrze czuje się z nianią, akceptuje ją i lubi. Tylko jak można być tego pewnym?

Data dodania: 2016-05-17

Wyświetleń: 940

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy dziecko lubi nianię?

Oto co mówią eksperci portalu http://www.niania.pl

Szanse i zagrożenia

Większości dzieci nie można spytać wprost – raz, że zasób słów jest niewielki, a dwa, że czasem rozgraniczenie na „lubi/ nie lubi” nawet dorosłym sprawia problem, a co dopiero dzieciom. Im młodsze dziecko, tym trudniej wyczuć, jaki jest jego stosunek do opiekunki. Jest jednak coś, co daje iskierkę nadziei – nawet jeśli nie mówią, dzieci nie kłamią, a to oznacza, że wystarczy znać małego czy małą na co dzień, żeby bardzo trafnie odgadywać nastroje, jakie towarzyszą dziecku zostawianemu z nianią.

Proste pytanie – prosta odpowiedź

Oczywiście należy pamiętać, że po jednym dniu trudno będzie cokolwiek przesądzać, ale jeśli dziecko zawsze chętnie zostawało z nianią, a teraz nagle taka perspektywa jest traktowana przez nie jako zło konieczne lub wręcz z jawną niechęcią i sytuacja się powtarza, to może to być niepokojący sygnał. I nie chodzi o to, żeby od razu szukać powodów, dla których dziecko przestało akceptować opiekunkę – czasem pozostaną one tajemnica malucha, bo też nie zawsze są to racjonalne powody, niemniej płacz, niechęć do wypuszczenia rodziców z domu czy unikanie kontaktu z nianią mogą świadczyć o tym, że na linii opiekunka-dziecko doszło do nieporozumień i znikła nić wzajemnej sympatii.

Dzieci mają oczywiście i swój charakter, i swoje humory – są takie, które z zasady nie lubią zostawać z nikim innym, niż tylko z rodzicami, niektóre akceptują jeszcze opiekę rodzeństwa, a są takie, które nawet chętniej zostają z nianią i częściej płaczą za nią, niż za własną mamą. Dzieci takie są i jeśli akurat wychowujesz malucha, który nie jest szczególnie towarzyski, to niani on często w ogóle nie polubi, a najwyżej zaakceptuje fakt, że opiekuje się ona nim pod nieobecność rodziców.

Tym, co powinno zwrócić Twoją uwagę, jest diametralna i trwała zmiana stosunku dziecka do opiekunki. To, że któregoś dnia dzieci nie chcą odstąpić rodziców na krok, choć zawsze zostawały chętnie z nianią, jeszcze o niczym nie świadczy, ale jeśli stało się to normą, to być może dziecko zdążyło już znielubić nianię. Wiadomo – są problemy prywatne, które nawet w pracy najlepszej opiekunki przekładają się na życie zawodowe, są też nieporozumienia z dziećmi: takie sytuacje się zdarzają, ale zwykle nie zostawiają trwałych śladów w relacjach.

Porozmawiaj z nianią

To ważne, żeby nie podejmować żadnych decyzji bez gruntownego wyjaśnienia sytuacji. Porozmawiaj z nianią, bo prawdopodobnie będzie ona w stanie wytłumaczyć całkiem sporo – czasem dzieci potrafią się obrazić za niesmaczny obiad lub za przegraną w chowanego, ale nie zawsze oznacza to, że trzeba od razu zmieniać opiekunkę - ale jeśli szukasz opiekunki do dziecka w Łodzi zapraszamy. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena