0 głosów

Wybór odpowiedniego materaca dla dziecka jest tak samo ważny jak wybór materaca dla osoby dorosłej o ile nie ważniejszy. Przecież to właśnie pierwsze lata życia naszego malucha odpowiadają za jego prawidłowy rozwój fizyczny- odpowiednie napięcie mięśni, prawidłowy rozwój układu kostnego, co za tym idzie właściwa postawa.

Img

Zadbanie o to na początku pozwoli nam na uniknięcie problemów w przyszłości, które mogą zaważyć na funkcjonowaniu dziecka. Oczywiście, na to wpływa wiele czynników jednak pamiętajmy, że niemowlę większość czasu spędza w łóżeczku- śpiąc, bawiąc się, odpoczywając. Zadbajmy więc o to, aby ten czas minął w przyjaznej rozwojowi atmosferze.

 

Jak wybrać materac dla dziecka?

 

Zacznijmy od tego, że materace dziecięce występują w dwóch rozmiarach- materace 120x60 i 140x70. Docelowo ich rozmiar powinien być dobrany do wielkości łóżka (nie może wystawać poza obszar stelaża, oraz do wzrostu dziecka- różnica pomiędzy długością materaca a wzrostem malucha nie powinna być mniejsza niż 20cm.

 

Nie ukrywajmy, podczas wyboru materaca pierwszą zasadą, którą się kierujemy jest cena. W tym aspekcie stanowczo odradzamy zakup materaca używanego. Bez względu na materiał, z którego został on wykonany należy pamiętać, że materac ulega odkształceniom i dopasowaniu do kształtu ciała. Przypomina to dopasowanie obuwia do kształtu stopy.

 

Zdrowy materac powinien delikatnie opinać się wokół ciała, odpowiednio je podtrzymywać- relaksować spięte mięśnie i działać na te, które odpowiadają za utrzymanie np. linii kręgosłupa od karku po odcinek krzyżowy. W tym wypadku istotne jest zachowanie odpowiedniego stopnia elastyczności materaca. Tak jak wspomnieliśmy, dobry materac dopasowuje się do kształtu ciała nie odkształca.

 

W tym miejscu uczulamy rodziców nad rozważeniem zakupu materaca sprężynowego. W przypadku niemowlęcia lub dziecka starszego o wadze do 20kg, sprężyny nie będą wykorzystywać swojej mocy, tym samym nie będą one spełniać swojego zadania.

 

W przypadku pierwszego materaca najlepiej sprawdzą się materace średnio twardy. Dziecko z uwagi na niską wagę nie działa tak intensywnie na materac jak człowiek dorosły. Twardy materac spowoduje, że wszystkie siły, które działają na układ kostny odbiłyby się (działaniem przypominałoby to leżenie na gołej ziemi). Zbyt miękki materac natomiast, nie potrzymałby odpowiednio główki i pupy dziecka, co za tym idzie- wygięcie kręgosłupa nie będzie zgodne z środkami ciężkości jego ciała.

 

Zazwyczaj elastyczność materaca pociąga za sobą jego grubość. W tym wypadku nie jest konieczne kupowanie bardzo wysokich materacy. 10-15cm stanowi dobre optimum dla pierwszych materacyków dla dziecka.

 

Poza elastycznością i twardością materaca należy wybrać odpowiedni materiał, z którego został on wykonany. Na rynku sporo jest tanich materacy piankowych. Nie twierdzimy, że są to kiepskiej jakości materace, zazwyczaj występują w opcji przeznaczonej do wygodnego transportu, jednak po kilku miesiącach intensywnej eksploatacji zauważymy jego wyraźne odkształcenie.

 

Do popularnych materiałów, które wykorzystywane są do produkcji materacy dla dzieci należą łuska gryczana, włókna kokosowe, nie rzadko lateksowe wykończenie. Spopularyzowane są również inne naturalne materiały takie, jak włókna bambusowe czy płyty wypełniające materac, wykonane z trawy morskiej. Naturalne materiały wykorzystywane do produkcji materacy posiadają atesty dermatologiczne, które zapewniają o braku alergenów. Pamiętać jednak należy o tym, że decydując się na materac naturalny koniecznie należy wyposażyć go w odpowiedni podkład i pokrowiec oddychający, który zabezpieczy materac przed przedostawaniem się wilgoci. Dobrze, jeśli pokrowiec będzie posiadał funkcję zdejmowania, ułatwi to zachowanie jego czystości.

 

Ochrona naturalnych materacy przed przedostawaniem się wilgoci ma niebagatelne znaczenie w procesie namnażania alergenów. Oczywiście dotyczy to także materacy syntetycznych- piankowych czy opartych na strukturze lateksowej.

 

Podczas wybierania materaca, najlepszym wyborem jest zakup materacy opartych na łączonej strukturze warstwowej- lateks, który zapewnia elastyczność materaca, później opcjonalnie pianka lub naturalne włókno kokosowe, wewnątrz gryczana płyta.

 

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze struktury materacy dla niemowląt.

MATERAC KOKOS-PIANKA-KOKOS

Materac dwustronny został oparty na symetrycznej konstrukcji, której centralną część stanowi pianka poliuretanowa obłożona płytami wykonanymi ze zgrzanego orzecha kokosa. Porowata struktura kokosa pozwala na zachowanie właściwej cyrkulacji powietrza wewnątrz materaca. Dzięki temu nie zatrzymuje wilgoci wewnątrz, co skutecznie ogranicza namnażanie bakterii. Dzięki lateksowej warstwie, która zabezpiecza włókna kokosa materac jest odporny na wszelkiego rodzaju odgniecenia mechaniczne.

MATERAC GRYKA- PIANKA- KOKOS

Materac dwustronny zbudowany na profilu wykonanym z gryczanego podkładu, znajdującego się w centralnej części. Z uwagi na wysoki poziom taniny zawartej w łuskach gryki ograniczone jest namnażanie roztoczy i bakterii, które mogłyby zaszkodzić Twojemu dziecku. Po obu stronach podkładu znajdują się maty wykonane z łuski orzecha kokosowego, którego włókna zostały pokryte warstwą lateksu, co zapewnia odporność materaca na wszelkiego rodzaju odkształcenia pod wpływem nacisku. Każdy materac został wyposażony w dodatkowe wypełnienie piankowe lub sprężynowe.

MATERAC KOKOS

Materac został wykonany na profilu wypełniających stworzonym z grubej płyty stworzonej ze sprasowanych włókien orzecha kokosowego, które zostały pokryte dodatkową warstwą ochronnego lateksu. Dzięki temu materac zawsze pozostaje w tej samej formie, zabezpieczony przed odkształceniami.

Licencja: Creative Commons