Pamiętam z czasów dzieciństwa stary siennik. Ten chrupot siana w jego wnętrzu, a z zewnątrz ten niezbyt kolorowy wytrzymały materiał. Sama natura można rzec! Tamte czasy jednak minęły i taki naturalny materac znajdziemy jedynie gdzieś na strychu, bądź w muzeum. Odszedł w niepamięć, wraz z technologicznym postępem.

Data dodania: 2011-03-18

Wyświetleń: 2935

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zapytać więc można – i co teraz zamiast siennika? Odpowiedź: materac – nowoczesny, wygodny, sprężysty i dopasowujący się do kręgosłupa, przez co mający na niego bardzo dobry wpływ. Materac – z wkładem z pianki lateksowej, wysokoelastycznej, termoelastycznej, czy też z matą kokosową, kieszeniowy lub na sprężynach typu bonell. Jak widać parametrów co nie miara, nie to co w starym, poczciwym sienniku. Poszukiwanie odpowiedniego materaca może przyprawić o ból głowy, dlatego warto wcześniej zorientować się w tych wszystkich parametrach, aby po zakupie nie okazało się, że to nie tego szukaliśmy.

Jak to jest z tymi parametrami?

Zacznijmy od materacy piankowych. Dzielą się one na te, wykonane z: pianki poliuretanowej, termoelastycznej oraz wysokoelastycznej.

Pianka poliuretanowa ma to do siebie, że zapewnia przewiewność oraz wytrzymałość. Posiada też długą żywotność (bez nadmiernego utleniania i wygniatania).Pianka termoelastyczna jest natomiast zaawansowanie technologiczną pianka, która reaguje na wydzielane ciepło, dzięki czemu zwiększa swoją elastyczność wraz ze wzrostem temperatury. Pianka przejmuje ciepło ciała i dopasowuje się do jego kształtu, zapewniając mu właściwe ułożenie na całej powierzchni. Pianka po odkształceniu powoli wraca do pierwotnego położenia. Zaletą tej pianki jest równomierne rozmieszczenie obciążenia, które poprawia krążenie krwi oraz przeciwdziała odleżynom.Pianka wysokoelastyczna jest także pianką poliuretanową, lecz z lepszymi parametrami elastyczności. Dzięki swej strukturze znacznie lepiej podtrzymuje ciało, posiada większy komfort oraz odbojność (sprężystość i elastyczność). Pianka wysokoelastyczna w porównaniu z pianką standardową wyróżnia się znacznie większą elastycznością, która znacznie podnosi komfort materaca oraz wpływa na wydłużenie jego żywotności.

Jeszcze jedna pianka – pianka lateksowa, otrzymywana z połączenia lateksu syntetycznego z naturalnym mleczkiem drzewa kauczukowego. Charakteryzuje się wysoką trwałością i elastycznością punktową, dopasowuje się do kształtów ciała oraz gwarantuje wysoki komfort snu. Dzięki systemowi otworów wnętrze materaca lateksowego poddawane jest procesowi ciągłej wentylacji, dodatkowo posiada właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne.

Na koniec coś standardowego, czyli materace na sprężynach. Wyróżnia się materace bonellowe, wykonane z użyciem sprężyn z wysokogatunkowego drutu o średnicy 2,2 mm. Cechą tych sprężyn jest sprężystość progresywna: nieduże obciążenie materaca wywołuje nieduży opór sprężyn, większy nacisk powoduje wzrost siły wypierania. Sprężyny połączone są szeregowo, dzięki czemu materac jest bardziej odporny na odkształcenia, niż standardowe materace piankowe. Konstrukcja wkładu zapewnia dużą sztywność, trwałość i wygodę snu.

Innymi materacami typu sprężynowego są materace kieszonkowe. Sprężyny kieszeniowe cechuje elastyczność punktowa która zapewnia bardzo dobre dopasowanie materaca do kształtów ciała. Każda sprężyna umieszczona jest  w osobnej kieszonce, wykonanej z tkaniny, co umożliwia zlikwidowanie wszelkich odgłosów sprężyn pracujących wewnątrz materaca.

A co z tym egzotycznym kokosem? Kokos jest i to prawdziwy! Tak, jak siano w sienniku z dziecięcych lat. Kokos w materacu występuje w postaci maty kokosowej. Jest to surowiec naturalny, pochodzący ze skorupy orzecha kokosowego. Włókna kokosu połączone są za pomocą sprężystego lateksu, co pozwala podwyższyć twardość materaca, przy zachowaniu elastyczności. Kokos posiada właściwości termiczne. Włókno kokosowe natomiast jest lekkie, przewiewne. Pochłania wydzielany pot i wilgoć. Dzięki macie kokosowej materac jest znacznie sztywniejszy.

Teraz już wszystko jasne! Nie taki materac straszny, jak go nazywają. Postęp technologiczny ma jednak swoje plusy – daje duży wybór. Nie musimy się już ograniczać do suchego sianka, ..choć sentyment pozostał.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena