Jednym z najczęściej popełnianych błędów w projektowaniu i aranżacji salonu jest dobór mebli do koloru wcześniej pomalowanych ścian, gdy tymczasem kolejność w tej kwestii powinna być zupełnie odwrotna – kolor ścian i dodatków powinno się dobierać pod kolor mebli. Jakich mebli?

Data dodania: 2016-05-02

Wyświetleń: 1058

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak należy dobierać meble do salonu?

Najpierw meble, potem ściany

Traktując zasady aranżacji salonów z pewnym uproszczeniem, należy przyjąć, iż najważniejszym przykazaniem każdego dekoratora urządzającego tego typu wnętrze powinno być zachowanie podobieństwa odcieni mebli oraz ścian. Stąd meble w jasnych barwach stać powinny w jasnym salonie, a meble ciemne we wnętrzu o ścianach pokrytych farbą o ciemniejszym odcieniu. W ten sposób powstają dwa podstawowe typy salonów – ciemny oraz jasny. 

Przestrzenne salony dla lubiących jasne wnętrza

Salon jasny to coś dla miłośników przestrzeni i światła. Jasne barwy optycznie powiększają wnętrze, który to efekt można łatwo wzmocnić przez odpowiednie wykorzystanie światła naturalnego, światła sztucznego oraz szkła. Wrażenie przestrzenności salonu spotęgują duże okna w których zamiast ciężkich firan i zasłon założono jasne, gustowne żaluzje. Jeśli już chcemy wieszać w nich firany i zasłony, to powinny być one ażurowe i, oczywiście, jasne. Wzmocnienie efektu przestronności zapewnią przeszklone meble, w których zamontowano oświetlenie (najlepiej jeśli będą to małe lamy LED).

Ciemne meble i dodatki dla miłośników stylu kolonialnego

Ciemne meble i, adekwatnie, ciemne ściany w salonie to z kolei rozwiązanie dobre dla osób lubujących się w klasyce i tradycji. Brąz, mahoń, ciemny orzech, czasem nawet heban, to kolory idealne do salonów urządzonych w stylu kolonialnym typowym dla wschodnich i południowych rejonów Ameryki Północnej. Jednak szczególnie w tym wypadku należy pamiętać o dwóch niezwykle ważnych elementach wystroju – o podłodze oraz o zachowaniu proporcji barw.

W aranżacji salonu ważny jest umiar

Właściwy dobór koloru podłogi w salonie często sprawia problemy dekoratorom-amatorom. W przypadku jasnych salonów, podłoga powinna być również jasna, jednak z całą pewnością jest tu znacznie szersze pole do popisu, niż w przypadku salonów utrzymanych w ciemnej tonacji barw. Salony klasyczne to zwykle podłoga wykonana z ciemnego drewna. Najczęściej jest to ciemny mahoń lub ciemny orzech. Ważne jest jednak, aby nie przesadzić z głębią ciemnych barw, gdyż w ten sposób możemy uzyskać efekt w postaci niezwykle ciemnego, wręcz ponurego wnętrza, wymagającego doświetlania niemalże przez całą dobę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena