Kiedy wejdziemy do sklepu z lampami, możemy dostać zawrotu głowy. Dostępnych jest mnóstwo wariantów oświetlenia, lampy wykonane są w różnorodnej stylistyce. Jak spośród tego ogromnego wyboru wybrać najlepszą lampę do salonu?

Data dodania: 2016-04-26

Wyświetleń: 747

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jeżeli do sklepu wybierzemy się z marszu, popełnimy duży błąd. Sprawę należy najpierw dokładnie przemyśleć. Potrzebne będą następujące dane: jak duży jest pokój dzienny (powierzchnia oraz wysokość ścian), jaki panuje w nim styl aranżacji, jakie są meble i gdzie stoją, jak często i w jakich porach dnia tam przebywamy. Dopiero uzbrojeni w taką wiedzę, najlepiej popartą zdjęciami naszego salonu, możemy udać się na zakupy – wirtualne lub w realu.

W zasadzie mamy do wyboru dwa modele oświetlenia: jedno główne źródło, ewentualnie uzupełnione kilkoma zdecydowanie mniejszymi, lub kilka źródeł porównywalnej wielkości. Aby podjąć decyzję , musimy sięgnąć po dane dotyczące wielkości naszego salonu. Jeżeli jest on dość mały, zdecydowanie lepiej jest zrezygnować z centralnego żyrandola, który mógłby niepotrzebnie zaburzyć wystrój wnętrza i kompletnie je przytłoczyć. Duża, okazała lampa będzie natomiast świetnie pasować do obszernego pokoju dziennego. Uzupełnieniem głównej lampy wiszącej mogą być stojące lampy podłogowe, ustawiane w miejscach wymagających doświetlenia lub podkreślenia.

W mniejszym salonie znakomicie sprawdzą się punktowe lampki – kinkiety i plafony. Nie tylko przyczynią się do stworzenia nastrojowego, pełnego przytulności klimatu, ale także wpłyną na optykę wnętrza. I tak wizualnie podwyższymy strop jeśli skierujemy na niego strumień światła. Lampa umiejscowiona przy lustrze i na parapecie da wrażenie, że pomieszczenie jest większe. Podobny efekt uzyskamy wybierając przezroczyste klosze rzucające wyraźne, ale rozproszone światło. Doświetlenie dłuższych ścian sprawi, że pokój będzie wyglądał na szerszy. Plafonów i kinkietów z powodzeniem można użyć do podświetlenia detali.

Tyle o praktycznych stronach. Pozostaje drugi aspekt, nie mniej istotny. Jest to wygląd lamp. Te o wyrazistych formach i kształtach będą bardzo ciekawym akcentem aranżacyjnym, podkreślą charakter wnętrza i odwrócą uwagę od gorzej się prezentujących obszarów salonu. Zawsze jednak stylistyka lampy musi pasować do wystroju. Do pomieszczeń w klimacie modernistycznym najlepiej pasować będą lampy ze szkła i metalu, w prostych, geometrycznych, a nawet futurystycznych kształtach. Klasyczny wystrój w pełni uzupełnią lampy z drewna, o formie z lekką nutką retro. Bogato zdobione abażury rewelacyjnie odnajdą się w towarzystwie antyków.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena