Peruki mają swoją długą historię, której początki sięgają czasów starożytnych. Co ciekawe, zakładane były zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Starożytni Egipcjanie nosili je ze względów estetycznych i higienicznych, goląc swoje naturalne włosy. W historii nowożytnej modę na peruki rozpropagował natomiast Ludwik XIV. 

Data dodania: 2016-04-25

Wyświetleń: 811

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Peruki znane są m.in. z angielskiego systemu sądowniczego czy imprez karnawałowych, wykorzystują je także znane postaci showbiznesu, chętnie zmieniające wygląd. Jednak najczęstszą przyczyną noszenia peruki jest konieczność zatuszowania poważnego problemu związanego z brakiem włosów – tymczasowym lub stałym.

Włosy możemy stracić w wyniku przebytej choroby lub stosowania leków (chemioterapia, łysienie plackowate), ale też w wyniku zachodzących w naszym organizmie nieodwracalnych zmian i działania hormonów (łysienie androgenowe). Łysienie jest też uwarunkowane genetycznie.  

Jak sobie z tym radzić?

Mężczyzna może się ze swoim łysieniem pogodzić, niektórym nawet do twarzy bez włosów na głowie. W przypadku kobiet jest to jednak niemożliwe.

Na rynku jest mnóstwo środków reklamowanych jako leki na łysienie. Oczywiście jak na razie takiego specyfiku medycyna nie odkryła. Są za to różnego rodzaju rozwiązania pozwalającezatuszować problem. Najbardziej dostępne są wszelkiego rodzaju peruki, tupety, zagęszczacze, dopinki. Zamożne osoby mogą też wybrać drogą i radykalną metodę przeszczepu włosów.

Dziś peruki to ciągle jeszcze temat tabu, zwłaszcza w przypadku mężczyzn, choć zaczyna się to powoli zmieniać. 

Nowoczesne peruki

Tradycyjna peruka nie budzi pozytywnych skojarzeń – jest sztuczna, natapirowana, ciężka, skóra pod nią się poci, z tego względu ma ona też krótki okres trwałości. Na szczęście na rynku dostępne są już peruki naturalne, wykonane z prawdziwych włosów, które zachowują się jak swoje włosy. Specjaliści wolą używać w odniesieniu do tych produktów określenia systemy, a nie peruki. Taki system – peruka naturalna zakładana jest na stałe, nie trzeba jej ściągać do kąpieli, a nawet uprawiania sportów. Można ją obcinać, czesać, modelować, układać wedle uznania, możliwa jest nawet zmiana przedziałka. Jak widać jest to rozwiązanie elastyczne, dopasowujące się do oczekiwań ludzi borykających się z problemem łysienia. Co jakiś czas trzeba poddać ją regeneracji, pielęgnacji – tak jak w przypadku naturalnych włosów. Taka peruka – jeśli jest dobrze wykonana i dopasowana do konkretnej osoby – może być zupełnie niezauważalna przez otoczenie – i o to właśnie chodzi. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena