Wciągarka to profesjonalne rozwiązanie techniczne, stosowane w aplikacjach projektowanych z myślą o wykonywaniu prac związanych z podnoszeniem ładunków. Wciągarki są niezbędnym i zasadniczym wyposażeniem urządzeń dźwignicowych – suwnic, żurawi, żurawików warsztatowych, wciągarek bramowych.

Data dodania: 2016-04-04

Wyświetleń: 870

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wciągarki – asortyment dostępny na rynku

Pozwalają na bezpieczne podnoszenie, a także przemieszczanie różnego typu ładunków na nieduże odległości.

Wciągarki ręczne i elektryczne

Podstawowy podział, jaki można zarysować w asortymencie wciągarek dostępnych na rynku, to wciągarki ręczne oraz wciągarki elektryczne. W pierwszych mechanizm wciągający jest napędzany manualnie, przy użyciu najczęściej łańcucha, w drugich napędzany jest elektrycznie. Wciągarki ręczne, ze względu na sposób obsługi, stosowane są przede wszystkim do mniejszych udźwigów. Dostępne są również wciągarki tego typu do udźwigów sięgających nawet kilku ton, prędkość podnoszenia jest w nich jednak bardzo mała. Wciągarki z napędem ręcznym stosuje się tam, gdzie nie ma możliwość doprowadzenia zasilania i w strefach zagrożonych wybuchem. Są rozwiązaniem używanym również w mniejszych, mobilnych aplikacjach oraz tam, gdzie prace podnoszenia wykonywane są sporadycznie. 

Wciągarki łańcuchowe i linowe

Ważnym elementem wyposażenia wciągarki każdego typu jest lina stalowa bądź łańcuch stalowy, nawijający się na bęben wciągarki. Oba typy nośnika pozwalają osiągnąć praktycznie tę samą nośność, sięgającą nawet kilkuset ton. Wciągarki ręczne częściej wyposażone są w łańcuch, wciągarki elektryczne – w linę stalową. 

Wciągarki kompaktowe i otwarte

Dostępne na rynku wciągarki mają różną budowę, zależną przede wszystkim od konstrukcji wciągarki, jej wyposażenia, parametrów oraz przeznaczenia. 
Najprostszą budową charakteryzują się wciągarki kompaktowe, będące jednocześnie urządzeniami o bardzo dużej funkcjonalności. Cały ich mechanizm zamknięty jest w pełnej obudowie, co czyni z nich urządzenie bardzo poręczne i łatwe w transporcie. Tego typu budowa stosowana jest we wszystkich wciągarkach ręcznych oraz również w niektórych wciągarkach elektrycznych. Kompaktowa obudowa jest najczęściej wyposażona w element pozwalający zamocować urządzenie na dźwignicy. Pozwala również na integrację z wózkiem jezdnym, poszerzając funkcjonalność podstawowej maszyny. 
Znacznie bardziej złożone są wciągarki używane do bardzo dużych udźwigów i stanowiące wyposażenie dużych dźwignic. W tych przypadkach większość mechanizmów wciągarki ma budowę otwartą oraz jest umieszczona na stalowej konstrukcji jezdnej poruszającej się np. po dźwigarze suwnicy. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena