Działalność przemysłowa w różnych branżach wymaga niejednokrotnie opracowywania rozwiązań ułatwiających wykonanie określonych prac. Jednym z takich urządzeń są wciągarki, pozwalające na łatwe unoszenie oraz transportowanie ładunków na nieduże odległości.

Data dodania: 2016-04-04

Wyświetleń: 816

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wciągarki – profesjonalne rozwiązania do podnoszenia

Osprzęt dźwignicowy

Wciągarka to fachowy osprzęt, który jednak nigdy nie działa samodzielnie. Aby spełniała swoją funkcję podnoszącą, musi zostać zamontowana na urządzeniu dźwignicowym. Do najczęściej stosowanych dźwignic należą dziś suwnice i żurawie. Każde z tych rozwiązań ma poziomą część – dźwigar, wysięgnik, górną belkę – na której można zamontować wciągarkę. Bardzo często zostaje ona zamontowana na dźwignicy w integracji z wózkiem jezdnym, dzięki czemu, poza ruchem podnoszącym, może również przemieszczać się wzdłuż belki. Takie połączenie znacznie poszerza funkcjonalność urządzenia, zwiększając znacznie obszar pracy dźwignicy.  

Zastosowanie wciągarek

Połączenie dźwignicy z wciągarką pozwala na przeprowadzanie wielu prac związanych z operowaniem ładunkami o dużej masie i dużych gabarytach. Rozwiązanie to stosuje się zarówno w procesach załadunkowych czy przeładunkowych, jak i w procesach technologicznych. Te pierwsze prowadzone są z zastosowaniem wciągarek w magazynach, portach, hurtowniach, a nawet sklepach czy składach materiałowych. Drugie są przykładem zastosowania wciągarek w różnych branżach przemysłu, w których urządzenia te służą do przemieszczania materiałów i komponentów na liniach produkcyjnych. Dzięki ich zastosowaniu znacznie wzrasta tempo pracy, a także bezpieczeństwo pracowników. 

Różnorodność aplikacji

Poza zastosowaniem w wielkogabarytowych dźwignicach wciągarki są też z powodzeniem montowane w urządzeniach mniejszych, takich jak wciągarki bramowe czy żurawiki warsztatowe. Wiele z tych rozwiązań jest często wyposażone w zestawy kołowe, dzięki czemu zyskują mobilność, a tym samym znacznie rośnie ich użyteczność. Mogą być bezproblemowo przemieszczone w inne miejsce zakładu, hali, magazynu, a także przemieszczane na terenie placu i używane do wykonywania prac związanych z podnoszeniem.

Konstrukcja wciągarki

Na rynku dostępne są modele wciągarek przystosowanych do różnych zadań. Najprostszą konstrukcją odznaczają się wciągarki ręczne łańcuchowe. Są bardzo łatwe w obsłudze, poręczne w przemieszczaniu oraz stosowaniu. Najczęściej wciągarki tego typu wyposażone są w hak, który pozwala na zaczepienie ich w miejscu stosowania. Najbardziej złożoną budową charakteryzują się wciągarki stosowane w bardzo dużych urządzeniach dźwignicowych. Ze względu na zaawansowanie użytych w nich komponentów wciągarki tego typu nie mają budowy kompaktowej, lecz otwartą. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena