Dzięki nowowczesnym technologiom projektowanie PV nie jest już tak niedostępną dziedziną jak to było kiedyś.

Data dodania: 2016-02-21

Wyświetleń: 792

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak bardzo zmieniły się metody projektowania PV

Niestety dość obcesowo obchodzimy się z naszą planetą.  Motywy tego zachowania są różne, często wynikają ze zwykłej chciwości, czasami z niewiedzy. Prostym przykładem jest zanieczyszczanie powietrza i gleby spowodowane użytkowaniem tradycyjnych pieców grzewczych, w których wiele osób spala nie tylko kiepskiej jakości węgiel i miał, ale nawet szkodliwe odpady, które powinny się znaleźć na wysypisku śmieci.

Efekt?

Pochodzące z dymu, rakotwórcze dioksyny dostają się nie tylko do naszych płuc, ale i  gleby, a z niej np. do pseudo-ekologicznych jaj, znoszonych przez kury, które swobodnie wędrują sobie po podwórku i coś tam dziobią. Sami zakładamy sobie w ten sposób pętlę na szyję.

Zatem najwyższa pora,  aby - tak jak Niemcy - pomyśleć poważnie o projektowaniu PV oraz spopularyzować  stosowanie  instalacji fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych, które zastąpią przestarzałe metody produkcji elektryczności i ciepła. Działanie to jest o tyle ułatwione,  że wreszcie weszła w życie wyczekiwana ustawa o OZE częściowo dofinansowująca instalacje słoneczne, a samo projektowanie PV znacznie się uprościło.

Nim do prac inżynierskich, do których zalicza się również projektowanie instalacji fotowoltaicznych wkroczyły komputery, wszelkie prace projektowe wymagały wielu rysunków  technicznych oraz mnóstwa żmudnych obliczeń.  Liczenie na suwakach logarytmicznych, zastąpiono najpierw kalkulatorami, a potem prostymi programami komputerowymi, które częściowo zastępowały pracę człowieka. Mimo to na zaprojektowanie instalacji słonecznej trzeba było dużo czasu i sporo fachowej wiedzy. Przy czym każdy kolejny projekt trzeba było zaczynać niemal od podstaw. Nic dziwnego, że tego typu prace zlecać trzeba było wyspecjalizowanym biurom projektowym, wykonującym instalacje słoneczne „pod klucz”.

Na rynku projektowania PV są na szczęście dostępne nowoczesne programy komputerowe przeznaczone do projektowania PV. Ich zaletą jest przede wszystkim poszerzenie funkcjonalności w stosunku do aplikacji typowo inżynierskich typu CAD. Powtarzalne czynności ujęto w szablony, które po wprowadzeniu parametrów instalacji takich np. jak moc, nasłonecznienie lokalizacji czy wybrane komponenty, pozwalają na szybkie uzyskanie wyników.

Programy te mają też aktualizowane bazy danych różnych elementów wykorzystywanych w fotowoltaice, np. kable, panele, oprzyrządowanie elektryczne, czy mapy nasłonecznienia.  Umożliwiają ponadto ocenę ekonomiczną projektu i symulację działania instalacji oraz jej wizualizację 3D.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena