Kto z nas nie miał przynajmniej raz w życiu badania USG? Trudno jest tak naprawdę taką osobę znaleźć, gdyż jest to pierwszy sposób na diagnostykę chorób i zmian w narządach wewnętrznych. Ten typ badania jest również bardzo pożądany w okresie ciąży, pozwala już wcześniej wykryć wady płodu, a także rozpoznać płeć dziecka.

Data dodania: 2016-02-17

Wyświetleń: 639

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Badanie USG 2D, 3D i 4D – poznaj różnice

Od pewnego czasu dostępna jest możliwość wykonania badania w technologii 3D oraz 4D. Jest to zdecydowanie inny rodzaj badania i obrazowania jego wyników.

Badanie USG od strony technicznej

Badanie USG nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, jednak należy mieć na uwadze jaki narząd będzie badany i w jakim celu badanie będzie przeprowadzane. O wszelkich szczegółach informuje lekarz. Samo USG jest badaniem bezinwazyjnym i bezpiecznym, a jednocześnie pozwala przyjrzeć się narządom wewnętrznym – wątrobie czy nerkom. Pytanie zatem  jaki sposób urządzenie generuje obraz naszych narządów? Aparat USG generuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które są niesłyszalne dla człowieka i które wnikają do naszego ciała. Obraz powstaje w wyniku tego, że nasze narządy w różny sposób odbijają lub pochłaniają wytwarzane dźwięki. W technologii 2D otrzymujemy zatem biało-czarny kontrast naszych narządów. Poniżej zajmiemy oceną badania USG 3D i 4D w kontekście ciąży.

Dzięki USG można zbadać płód

Badanie USG jest bardzo wskazane dla kobiet w ciąży, gdyż pozwala na przyjrzenie się temu w jaki sposób rozwija się płód. Tak jak zostało wspomniane wyżej, zdecydowana większość badań była wykonywana przy pomocy ultrasonografu, który generował czarno-biały obraz w technologii 2D. Rozwój medycyny nie zatrzymuje się i idzie znacząco dalej w obrazowaniu tego co dzieje się wewnątrz człowieka. W tym celu nowe ultrasonografy pozwalają na tworzenie obrazu w technologii 3D i 4D co jest swego rodzaju rewolucją w dotychczasowym sposobie badań.

USG w technologii 3D

Kolosalną różnicę w jakości badania wniosły aparaty USG, które pozwalają na rejestrowanie obrazu w technologii 3D. Przede wszystkim generowany obraz jest kolorowy, co pozwala to w znaczącym stopniu ocenić prawidłowy rozwój dziecka, odczytać kształt ciała, rozmiary kończyn, a także określić płeć. Dla przyszłych rodziców jest to niezwykłe miłe doświadczenie móc po raz pierwszy zobaczyć to jak wygląda przyszła pociecha.

USG 4D

Również ogromnym krokiem do przodu w technice badania USG jest wykorzystanie technologii 4D. W przypadku badaniu 3D otrzymujemy kolorowy obraz naszej pociechy, z wyraźnie widocznymi konturami ciała dziecka, jednak jest to obraz statyczny. Samo badanie USG 4D trwa nieco dłużej niż w pozostałych przypadkach, ale po jego zakończeniu przyszli rodzice otrzymują film z badania. Mówiąc potocznie, jest to film widziany z perspektywy kamery zamontowanej wewnątrz brzucha przyszłej mamy, która pozwala oglądać zachowanie płodu. Rejestrowany jest ruch dłońmi, rączkami, nóżkami, a także pierwsze mimiki twarzy.

Bez wątpienia rozwój techniki uprościł diagnostykę chorób, a także prowadzenie ciąży i wykluczanie ewentualnych wad rozwojowych płodu. Badania USG 3D i 4D są ogromnym przeżyciem dla przyszłych rodziców, którzy już przed porodem mają szanse zobaczyć jak będzie wyglądać ich przyszłe dziecko.

Licencja: Creative Commons