Prawie każdy kierowca z dłuższym stażem zna chyba dobrze to uczucie, gdy w zimowy poranek nie można odpalić samochodu, by dotrzeć na czas do pracy. Niepotrzebne nerwy, stracony czas, na koniec panika i oczywiście spóźnienie. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji? Jakie wymagania powinien spełniać nowoczesny akumulator oraz jak zawczasu ocenić poziom jego naładowania?

Data dodania: 2016-02-10

Wyświetleń: 1039

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

By akumulator nie zawiódł nas zimą

Technika samochodowa szybko się rozwija. Nowoczesne samochody mają na wyposażeniu coraz więcej urządzeń elektrycznych i elektronicznych zwiększających bezpieczeństwo i komfort kierowcy oraz pasażerów. Wymusza to stosowanie bardziej wydajnych źródeł energii, które będą mogły sprostać owym rosnącym wymaganiom. Czym powinien cechować się nowoczesny akumulator?

 

Przede wszystkim powinien mieć wydłużony okres eksploatacji. Nowoczesne akumulatory są też całkowicie bezobsługowe, tzn. nie ma potrzeby dolewania elektrolitu przez cały okres eksploatacji. Innowacyjny akumulator winien charakteryzować się wysokim prądem rozruchowym, który zapewnienia większą pewność rozruchu. Musi być odporny na wysokie temperatury w komorze silnika oraz na niskie temperatury otoczenia zimą.

 

Ocena stanu akumulatora

 

Jak ocenić, czy posiadany akumulator jest w dobrym stanie, odpowiednio naładowany? Istnieją cztery metody oceny. Pierwsza z nich to pomiar gęstości elektrolitu. Jego gęstość spada wraz ze wzrostem temperatury. Gęstość zmienia się o 0,01 g/cm3 przy zmianie temperatury o 15 °C. Powinno się mierzyć ją przy 25 °C. Z wyników pomiaru wnioskujemy o stopniu naładowania akumulatora.1,285 ... 1,3 g/cm3 to Zbyt duża gęstość elektrolitu. Należy w takim przypadku jego część zastąpić wodą destylowaną. Pełny stopień naładowania akumulatora to 1,28 g/cm3. Poniżej tej wartości akumulator wymaga naładowania.

 

Druga metoda to sprawdzenie pracy rozrusznika. Jeżeli obroty rozrusznika są obniżone, to możemy wnioskować, że akumulator wymaga podładowania. Nie należy na siłę próbować odpalić samochodu z rozładowanym akumulatorem, gdyż może to prowadzić do jego zniszczenia.

 

Naładowanie akumulatora możemy też sprawdzić przez ocenę świecenia reflektorów. Gdy światła mijania są zapalone, a silnik nie pracuje, energia do zasilania reflektorów czerpana jest z akumulatora. Jeśli po włączeniu silnika reflektory świecą zauważalnie lepiej, to akumulator wymaga podładowania. Należy jednak mieć na uwadze, że ten sposób oceny jest jedynie orientacyjny i nie w każdym przypadku słabsze świecenie świateł będzie świadczyć o rozładowaniu akumulatora.

 

Akumulator można też sprawdzić próbnikiem do akumulatorów samochodowych. Sprawdza on napięcie akumulatora pod obciążeniem, czyli przy włączonym rozruszniku. To najłatwiejsza i dokładna metoda.

 

Od poprawnej pracy akumulatora zależy, czy uda nam się dotrzeć do celu na czas. Zawsze przy opuszczaniu samochodu pamiętajmy o wyłączeniu świateł zewnętrznych oraz oświetlenia wewnętrznego, jeśli np. mieliśmy zapaloną lampkę na postoju. Zapobiegniemy jego rozładowaniu i niepotrzebnemu stresowi, gdy następnym razem siądziemy za kółkiem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena