Czasy, w których można było jechać w ciemno i liczyć na łut szczęścia się skończyły, a polski pracownik przestał się Brytyjczykom kojarzyć tylko z niewykwalifikowanym specjalistą. Teraz potrzeby są inne.

Data dodania: 2016-02-02

Wyświetleń: 1020

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co mówią badania?

Badania brytyjskiego rynku pracy jasno pokazują, że popyt na usługi nisko wykwalifikowanego personelu zmalał już na tyle, że trudno będzie znaleźć pracę tak, jak robiło się to do tej pory: wystarczyło przejść się po restauracjach, żeby stanąć przy zmywaku. Teraz Brytyjczycy szukają wykwalifikowanych fachowców: budowlańców, specjalistów od IT i marketingu, doradców personalnych czy trenerów fitness. Jednak takiej pracy nie dostaje się – ją się zdobywa, a to wymaga odpowiedniego przygotowania dokumentów.

Nie tylko Niemcy lubią porządek

Brytyjczycy przykładają bardzo dużą wagę do poprawnego przygotowania dokumentów aplikacyjnych, odrzucając wszystkich kandydatów, którzy nie złożyli wymaganego kompletu dokumentów. Podstawą oczywiście jest CV i list motywacyjny, czyli Cover letter. Jednak warto pamiętać, że dla Brytyjczyków CV nie może być przygotowane dowolnie. Polscy pracodawcy przyjmują nawet dokumenty, które, poza tytułem, niczego wspólnego z CV nie mają, ale brytyjscy zwracają uwagę także na techniczne przygotowanie dokumentu.

Sam CV nie napiszesz

Utarło się, że CV i list motywacyjny to dokumenty, które po prostu się pisze. Problem polega na tym, że Polacy nigdzie nie mogą się nauczyć pisania tego rodzaju dokumentów – korzystamy więc nałogowo z niepoprawnych wzorów, kopiujemy szablony, otrzymując nie Curriculum Vitae, ale jego karykaturę. W brytyjskiej firmie takich dokumentów rekruter prawdopodobnie nawet nie przejrzy. Właśnie ze względu na to, że pod tym względem Anglicy są formalistami, jakich mało, warto postarać się o to, aby dokumenty rekrutacyjne były przygotowane poprawnie technicznie i interesujące merytorycznie. Jeśli naprawdę zależy Ci na jakiejś konkretnej posadzie, nie ryzykuj – poproś o pomoc kogoś, kto na pisaniu brytyjskich CV zna się najlepiej.

Przygotowania do wyjazdu

Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, jakiej pracy szukasz i gdzie złożysz dokumenty, przygotuj przed wyjazdem CV według wzoru ogólnego – zamów najlepiej taki dokument u profesjonalisty, który sformatuje go w taki sposób, żeby spełnił wymogi techniczne wszystkich pracodawców. Będzie to dokument, którym posłużysz się przy wielu rekrutacjach, a te kilkanaście czy kilkadziesiąt funtów, które na to przeznaczysz, okażą się prawdopodobnie najlepszą inwestycją w Twoim życiu i to jedyny raz, kiedy możesz te słowa potraktować poważnie.

Koszt przygotowania profesjonalnego CV w języku angielskim to około 20-40 funtów, a za komplet dokumentów rekrutacyjnych szytych na miarę, czyli pisanych już z myślą o konkretnym stanowisku, trzeba zapłacić od 40 do 60 funtów. Może się to wydawać sporo, ale to naprawdę niewiele w porównaniu z dochodem, jaki osiągniesz już przy pierwszej wypłacie, więc przemyśl to – szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy przez przypadek są właściwie żadne, a planowanie i dobre przygotowanie do połowa sukcesu.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena