Aby złożyć zeznanie PIT 37 przez internet, nie trzeba posiadać podpisu elektronicznego. Do wypełnienia i wysłania rozliczenia warto wykorzystać program do pitów. Dokumentem potwierdzającym, że e-deklaracje za 2015 dostały dostarczone do urzędu, jest urzędowe poświadczenie odbioru. 

Data dodania: 2016-01-29

Wyświetleń: 1092

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Podatnicy mogą sami zadecydować, w jaki sposób dostarczą roczną deklarację podatkową do urzędu skarbowego. Zeznanie PIT 37 za 2015 można złożyć:

  • osobiście,
  • listownie,
  • przez internet,
  • korzystając z profilu podatkowego.

Do niedawna większość osób preferowała wypełnianie papierowych formularzy podatkowych. Czasy się jednak zmieniają i podatnicy zaczęli doceniać wygodę, jaką daje możliwość rozliczenia się z fiskusem bez konieczności wychodzenia z domu. Nie da się ukryć, że rozliczenie uzyskanych przychodów za pośrednictwem sieci internetowej jest zdecydowanie mniej czasochłonne i stresujące, gdyż aplikacje służące do wypełniania formularzy elektronicznych znacznie ułatwiają poprawne obliczenie wysokości zobowiązania podatkowego.

Trzeba pamiętać, że niezależnie od tego, jaką metodę złożenia deklaracji wybierzemy, bardzo istotne jest przestrzeganie terminów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami do 1 lutego 2016 r. trzeba złożyć formularze PIT-16A, PIT-19A oraz PIT-28, a ostateczny termin dostarczenia formularzy PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39  upływa 2 maja 2016 r.

Osoby, które zdecydują się na złożenie rocznej deklaracji podatkowej w formie elektronicznej, powinny postępować zgodnie ze wskazówkami, które zostały przedstawione w poniższej instrukcji składania PIT 37 przez internet.

KROK 1: Wybór oprogramowania i wymagania sprzętowe

Komputer, na którym będziemy wypełniać zeznanie roczne powinien:

  • być podłączony do sieci internetowej,
  • posiadać zainstalowany program Adobe Reader, który umożliwia otwierania plików w formacie PDF.

Do wypełnienia formularzy możemy wykorzystać wtyczkę przygotowaną przez Ministerstwo Finansów lub darmowy interaktywny druk pit-37. Ogromną zaletą programu jest możliwość skorzystania z kreatora deklaracji podatkowej. Opcja ta na pewno przypadnie do gustu podatnikom, którzy nigdy wcześniej nie rozliczali się z fiskusem i nie mają pojęcia jak poprawnie obliczyć wysokość zobowiązania podatkowego. Uzupełnianie zeznania rocznego przy pomocy kreatora polega na udzielaniu odpowiedzi na pytania. Na podstawie zgromadzonych informacji program sam generuje deklarację roczną. Korzystanie z programu jest w pełni bezpieczne i możemy mieć pewność, że zeznanie, które zostało wysłane przy jego pomocy, zostanie dostarczone do właściwego urzędu skarbowego. Program można pobrać z internetu zupełnie za darmo. Po zainstalowaniu aplikacji na dysku komputera, można przystąpić do rozliczania uzyskanych przychodów.

KROK 2: Obliczanie wysokości zobowiązania podatkowego

Dużą zaletą wypełniania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej jest znaczne zminimalizowanie ilości obliczeń, jakie trzeba wykonać samodzielnie. Program do pitów za 2015 wykona większość obliczeń automatycznie, wystarczy że podamy odpowiednie dane. Nie da się ukryć, że brak konieczności samodzielnego obliczania wysokości zobowiązania podatkowego jest bardzo dużym udogodnieniem, gdyż czas, jaki trzeba poświęcić na wypełnienie zeznania, ulega znacznemu skróceniu. Ponadto zmniejsza się też ryzyko wystąpienia błędów obliczeniowych, gdyż w przeciwieństwie do podatnika, program nie popełnia takich pomyłek.

KROK 3: Wysyłanie zeznania

Gdy nasz formularz podatkowy jest wypełniony, możemy rozpocząć proces wysyłania. Żeby wysłać e-deklaracje za 2015 r. nie trzeba posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Tożsamość podatnika jest potwierdzana przy pomocy tzw. danych autoryzujących. Należą do nich:

  • pierwsze imię i nazwisko podatnika,
  • data urodzenia,
  • właściwy identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL)
  • kwota przychodu wykazana w zeznaniu podatkowym za 2014 r. 

Aby zeznanie zostało wysłane do urzędu skarbowego, wszystkie powyższe dane muszą być ze sobą zgodne. Podatnicy, którzy nie są wstanie wskazać wysokości przychodu z ubiegłego roku, nie będą mogli rozliczyć się przez internet. Warto pamiętać, że jednym dokumentem potwierdzającym, że deklaracja została przyjęta, jest urzędowe poświadczenie odbioru (UPO).

Podsumowując zagadnienia, które zawiera powyższa instrukcja, warto dodać, że najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z interaktywnych kreatorów do wypełnienia druków PIT. Narzędzia takie są bardzo często bezpłatne.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena