Wypełniając rozliczenie PIT za 2015 podatnicy mogą skorzystać z ulgi internetowej. Trzeba jednak pamiętać, że w PIT za 2015 r., tak samo jak w latach poprzednich, odliczenie ulgi jest ograniczone.

Data dodania: 2015-12-31

Wyświetleń: 1100

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami, żeby poprawnie uwzględnić ulgę w PIT-37.

Celem dodania ulgi internetowej do katalogu obowiązujących ulg podatkowych była popularyzacja dostępu do internetu w Polsce. Na przestrzeni lat koszty korzystania z sieci internetowej znacząco zmalały i obecnie z internetu korzysta zdecydowana większość Polaków. W związku z tym podjęto decyzję, że dostęp do ulgi internetowej powinien zostać ograniczony, ponieważ spełniła już ona swoją podstawową funkcję.

Od dwóch lat podatnicy odliczają ulgę na internet na zupełnie nowych zasadach. Z tego powodu wypełniając rozliczenie podatkowe (formularz PIT 37) za 2015 trzeba pamiętać, że omawiana ulga nie jest już dostępna dla wszystkich podatników i istnieją pewne warunki, jakie trzeba spełnić, żeby móc skorzystać z tego odliczenia.

Obecnie prawo do ulgi przysługuje tylko tym podatnikom, którzy:

  • w ogóle nie korzystali z ulgi internetowej (nie korzystali nigdy wcześniej),
  • korzystali z ulgi podatkowej jedynie raz - w 2014 r.

Trzeba pamiętać, że maksymalna wysokość odliczenia, jakie może zostać dokonane w formularzu PIT 37 za 2015 r., wynosi 760 zł. Przy czym ulgę można odjąć od podstawy do opodatkowania tylko w dwóch następujących po sobie latach. Oznacza to, że podatnicy, którzy odliczyli ulgę w zeznaniu za 2014 r., w PIT 2015 mają prawo do skorzystania z ulgi internetowej po raz ostatni. Osoby, które odejmą ulgę w deklaracji podatkowej za 2015 r. dopiero po raz pierwszy, będą mogły uwzględnić ją także w kolejnym zeznaniu, czyli formularzu PIT 37 za 2016 r.

Trzeba pamiętać, że dokonanie odliczenia skutkuje koniecznością dołączenia do formularza PIT-37 załącznika PIT/O. Ponadto podatnik jest zobowiązany do posiadania dokumentacji potwierdzającej prawo do ulgi. Nie musi być ona składana wraz z roczną deklaracją podatkową, jednak należy mieć na uwadze, że urząd ma prawo wezwać podatnika do przedstawienia odpowiednich dokumentów aż do momentu, w którym rozliczenie roczne za 2015 r. ulegnie przedawnieniu. Warto więc przechowywać wszystkie dokumenty związane z uzyskaniem ulgi podatkowej w deklaracji podatkowej.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena