0 głosów

Niedawno rozpoczęły się ferie zimowe, a pogoda dopisuje. Wszystko wskazuje na to, że stoki za chwilę zapełnią się miłośnikami sportów na białym puchu. Góry potrafią być jednak niebezpieczne. Przed wyjazdem powinniśmy mieć to na uwadze. W artykule postaramy się opowiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczeni narciarskiego i ile ono może kosztować.

Img

Co powinny obejmować ubezpieczenia sportów zimowych w Polsce? 

 

OC w życiu prywatnym - przed wyjazdem w góry powinniśmy sprawdzić czy w naszym OC jest wpis o wypadkach na stoku. Myślę, że każdy kto kiedykolwiek był na nartach, miał mniejsze lub większe wypadki, w których uczestniczyło kilku narciarzy. Takie ubezpieczenie zwalnia nas z odpowiedzialności finansowania kosztów leczenia, popsutego sprzętu, czy rehabilitacji osób trzecich.

 

NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków) - wykupienie tej usługi wiąże się z wypłatą odszkodowania za ewentualne uszczerbki na zdrowiu. O wysokości takiego ubezpieczenia decyduje przede wszystkim procent stałego uszczerbku na zdrowiu. Ta opcja ubezpieczenia jest szczególnie ważna na nartach, gdzie skręcenia i złamania kończyn są bardzo częste. Na cenę NNW wpływa bardzo wiele szczegółów. Jeśli uprawiasz sport amatorsko, ubezpieczenie będzie niższe, jeśli wyczynowo wyższe. NNW czasami nie obejmuje wypadków, które wydarzyły się poza wyznaczoną trasą. Każde ubezpieczenie tego typu jest inne i przy kupnie trzeba dokładnie zapoznać się z jego zakresem.

 

Jeśli masz własne narty albo deskę snowboardową, powinieneś zadbać o ubezpieczenie sprzętu sportowego, które zagwarantuje wypłatę odszkodowania w razie zniszczenia lub kradzieży.

 

 

Assistance - jest to w skrócie całodobowa opieka centrum alarmowego. W razie problemu dzwonimy do takiego centrum, a oni wszystkimi dostępnymi środkami starają się nam pomóc. Różne rodzaje assistance obejmują różne usługi. Od pomocy stomatologicznej po transport helikopterem z innego kraju.  

 

Jakie opcje wybrać przy wyjeździe za granicę? 

 

Jeśli na urlop zimowy chcemy wybrać się dalej niż do Zakopanego, to powinniśmy dodatkowo wybrać kilka innych opcji ubezpieczenia.

 

Koszty transportu i repatriacji - ubezpieczalnia pokrywa koszty transportu poszkodowanego do szpitala. Pokrywa także koszty transportu do Polski. W niektórych przypadkach pokrywane są również koszty transportu i noclegu osoby towarzyszącej. 

 

KL (Koszty Leczenia) - wykupienie tej opcji gwarantuje, że ubezpieczalnia pokryje koszty leczenia jeśli jesteśmy w kraju, który nie gwarantuje ich za darmo. KL obejmuje między innymi wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu, koszty operacji i lekarstw.  

 

Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego - w Polsce opcja raczej nieprzydatna, jednak gdy wybieramy się w wyższe góry, w których możliwe są zejścia lawin śnieżnych, to powinniśmy poszerzyć nasze ubezpieczenie o taką ewentualność. 

 

Ile to kosztuje?

 

Na koszt ubezpieczenia narciarskiego wpływa kilka czynników. Są to przede wszystkim wiek ubezpieczanego, długość ochrony ubezpieczeniowej i dodatkowe opcje. Najtańsze polisy mogą kosztować kilkadziesiąt, a najdroższe nawet kilkaset złotych za tydzień. Przed wypoczynkiem w górach powinniśmy więc określić nasze potrzeby i wybrać najbardziej pasujące nam ubezpieczenie.  

Licencja: Creative Commons