Włochy to kraj pięknych plaż, zabytków, smakołyków. Przeczytaj, co warto zwiedzić na południu Włoch.

Data dodania: 2016-01-17

Wyświetleń: 854

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Południe Włoch: co warto zwiedzić

My Polacy nie mamy powodów by narzekać na położenie naszego kraju oraz krajobrazy, jakie nam „przypadły w udziale”.  Mamy piękne góry:  zarówno te o charakterze alpejskim (Tatry) jak i nieco łagodniejsze (np. Bieszczady). Mamy szeroki dostęp do Morza Bałtyckiego z pięknymi, piaszczystymi plażami, piękne jeziora i lasy. Ponadto umiarkowany klimat, bez nadmiernych anomalii pogodowych oraz  zróżnicowane pory roku.

Jedyne, czego szukamy w innych krajach to bardziej słonecznej pogody, cieplejszej wody w morzu oraz miejsc, gdzie góry i morze są położone obok siebie. W Polsce - jak wiadomo - aby się dostać na przykład z Zakopanego (góry) do Gdyni (morze) trzeba przejechać ponad 700 km, co nawet podczas jazdy autostradą zajmuje około 8 godzin. Nic, więc dziwnego, że nasi rodacy szukają miejsc, gdzie góry i morze się stykają, a słońce grzeje mocniej niż w Polsce.

Jednym z takich miejsc jest południe Włoch.
Region ten, oprócz atrakcji klimatycznych i przyrodniczych oferuje też mnóstwo obiektów wpisanych na Listę światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Mnóstwo zabytków znajdziemy oczywiście w Rzymie, stolicy Włoch, która usytuowana jest mniej więcej w połowie wysokości „włoskiego buta”, nad Tybrem.  Bazylika Św. Piotra, fontanny di Trevi, Koloseum czy Kaplica Sykstyńska, to zaledwie „wierzch góry lodowej” ze wszystkich miejsc wartych obejrzenia w „wiecznym mieście”. Do tego oczywiście siedziba Papieża, czyli państwo-miasto Watykan.

Nieco bardziej na południu Włoch, położony jest Neapol, o którym mawiało się „zobaczyć Neapol i umrzeć”.  Nieświadomi turyści sądzą, że powiedzenie to dotyczy wyjątkowej urody miasta i wielu wraca stamtąd rozczarowanych. Tymczasem w dawnych czasach, w Neapolu – mieście cielesnych uciech - można było łatwo zarazić się „francuską/neapolitańską” chorobą weneryczną, która kiedyś była nieuleczalna – stąd powiedzenie. W pobliżu Neapolu jednak warto zobaczyć Pompeje, starożytne miasto „zakonserwowane” przez lawę wulkaniczną Wezuwiusza. W pobliżu są też „Pola Flegrejskie (Campi Flegrei), z 24 stożkami wulkanicznymi i kraterami, wciąż „ziejącymi” gazem.

Miłośnicy połączenia gór z morzem, wrażliwi na uroki przyrody, powinni odwiedzić wybrzeże Amalfitańskie i Półwysep Sorrentyński. Poza wędrówkami po górach, kąpielami w ciepłym morzu można tam odwiedzić doroczny festiwal muzyki Wagnera w Ravello i skosztować przeróżnych potraw z „owoców morza”.

Matera to zachowane średniowieczne miasto, w którym część dzielnic wykuto w skale, usytuowane na wzgórzu. Dodatkową atrakcję stanowi katedra romańska z XIII wieku. 

Południe Włoch to również wyspy Sycylia i Sardynia. Nad Sycylią góruje wulkan Etna. Przyrodniczą atrakcją godną uwagi jest skalisty wąwóz Alcantara. Natomiast na Sardynii warto odwiedzić grotę Neptuna, a z zabytków romańską Bazylikę Santissima Trinita di Saccargia z ciekawymi freskami.

Licencja: Copyright - zastrzeżona