Komfort pracy i właściwe oświetlenie biurowe są niezwykle istotne. Szczególną uwagę zwracamy w okresie jesienno-zimowym, kiedy znacznie częściej musimy doświetlać pomieszczenia, w których pracujemy. Z tych względów warto zainwestować w dobrej jakości żarówki, które uchronią przed nadmiernym zmęczeniem i zapewnią odpowiednie warunki do pracy.

Data dodania: 2016-01-12

Wyświetleń: 2296

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Postaw na komfort swojej pracy. Jakie wybrać najlepsze oświetlenie biurowe?

Wybierając odpowiednie oświetlenie, warto wziąć pod uwagę co najmniej 3 jego aspekty:

  • barwa i natężenie światła

C:\Users\Joanna\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001 Każdy, kto choć raz szukał odpowiedniej żarówki LED, z pewnością spotkał się z terminologią ciepłej lub zimnej bieli. Wybierając oświetlenie liniowe, warto zapoznać się z temperaturą barwową, a więc obiektywną miarą wrażenia barwy żarówki.

W celu wyrażenia barwy światła emitowanego przez daną żarówkę, używa się skali Kelvina. Najprościej rzecz ujmując, operuje ona odcieniami ciepłymi i zimnymi, a więc zbliżonymi do koloru żółtego lub niebieskiego na dwubiegunowej skali. W sytuacji, gdy do oświetlenia miejsca codziennej pracy potrzebujemy światła o ciepłej barwie, warto sięgnąć po żarówki LED o wartości 2700 Kelvinów.

Dla osób, które podczas pracy biurowej potrzebują nieco chłodniejszej barwy światła, przygotowano żarówki LED o naturalnie białym odcieniu (oscylują one wokół wartości 4000 K - 4500 K). Aby uzyskać odcień światła, zbliżony do tego, jakiego zwykle można doświadczyć w ciągu dnia, wystarczy zakupić żarówkę o specyfikacji 5500 K - 6000 K. Zbliżając się jeszcze bardziej w stronę zimnego bieguna o niebieskim natężeniu, mamy możliwość wyboru żarówki o chłodnym, znacznie zimniejszym odcieniu bieli (jej wartość wynosi 7000 - 7500 K).

  • aspekt wizualny oprawy

C:\Users\Joanna\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image002 Warto pamiętać, że wybrane przez nas oświetlenie, wpływa nie tylko na komfort pracy, ale również na samopoczucie, nastrój i wrażenia estetyczne. Z tego względu, należy zadbać o dobór odpowiedniej oprawy. Dla osób poszukujących odpowiedniego oświetlenia biurowego, interesującą propozycją jest oprawa rastrowa LED. Jej zaletą jest znacznie łatwiejszy montaż niż w przypadku tradycyjnych świetlówek. Lekkość konstrukcji stanowi dodatkowy atut oprawy. Matowe wykończenie doskonale sprawdza się w przestrzeniach biurowych o nowoczesnym i minimalistycznym charakterze wystroju. Temperatura światła oscylująca wokół 4000 - 4500 K pozwala na odpowiednie doświetlenie stanowisk, a tym samym - większy komfort odczuwany w miejscu pracy.

Inną propozycją wartą rozważenia może być panel UltraSlim LED. Wykonany z dbałością o detale panel, składa się z minimalistycznej srebrnej ramy i matowej przesłony w mlecznym odcieniu. Wszystko po to, aby efektywność techniki oświetleniowej współgrała z potrzebami ludzkiego oka. Panel świetnie sprawdza się w przypadku sufitów podwieszanych, ale również w pomieszczeniach z tradycyjnymi sufitami. Wystarczy jedynie użyć podczas montażu zestawu specjalnych linek, stanowiących wyposażenie zestawu.

  • aspekt finansowy

C:\Users\Joanna\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image003 Warto pamiętać, że decydując się na oświetlenie biurowe z wykorzystaniem technologii LED, możemy skutecznie ograniczyć koszty zużycia energii nawet o 65%, zachowując te same parametry światła w pomieszczeniach, które panowały przy użytkowaniu tradycyjnych świetlówek.

Co więcej, możemy również w znaczący sposób zmniejszyć koszty związane z eksploatacją elementów oświetleniowych, bowiem w porównaniu do starych, często przepalających się świetlówek, żarówki LED charakteryzują się znacznie większą wytrzymałością.

  • aspekt zdrowotny

Wybierając oświetlenie LED, zyskujemy szereg kolejnych korzyści. Mianowicie, ograniczamy negatywne aspekty związane z użytkowaniem oświetlenia starego typu.

Po pierwsze, nie musimy obcować ze szkodliwą rtęcią - wdychanie oparów tej substancji, pochodzących na przykład z rozbitej w pomieszczeniu żarówki, grozi poważnym zatruciem, a nawet śmiercią.

C:\Users\Joanna\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image004 Po drugie, ograniczamy ryzyko związane z rozwojem nabytych wad wzroku. Należy pamiętać, że oświetlenie fluorescencyjne mruga w niezauważalny dla ludzkiego oka sposób. Ludzki mózg jednak to rejestruje i odbiera niekorzystne bodźce, które negatywnie wpływają na poziom skupienia, koncentracji i w efekcie końcowym na całokształt pracy w tak oświetlonym pomieszczeniu.

Przyjazne oświetlenie biurowe - inwestycja na przyszłość

Dbałość o zapewnienie sobie i swoim pracownikom odpowiedniego oświetlenia pozwala ograniczyć negatywne aspekty długotrwałej pracy przy sztucznym świetle, w tym pogłębiające się nabyte wady wzroku. Zmiana oświetlenia biurowego, na bardziej przyjazną człowiekowi, stanowi dobrą inwestycję w siebie. Będzie ona pozytywnie skutkować w najbliższej przyszłości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena