To właśnie z białka zbudowane są nasze mięśnie, dzięki któym możemy się poruszać, uprawiać sport. Mało kto z nas wie, jak bardzo istotny jest to składnik odżywczy.

Data dodania: 2016-01-06

Wyświetleń: 818

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Materiał budulcowy naszego ciała

Białko. Wydawać się by mogło, że jeden z wielu składników pokarmowych, które powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie, ale czy aby na pewno? Okazuje się, że nie do końca. Białko to ten składnik naszych posiłków, ten składnik pokarmowy, którego nasz organizm nie jest w stanie zgromadzić na zapas, jak to ma miejsce w przypadku tłuszczu czy też węglowodanów. Dlatego też białko musimy do naszego organizmu dostarczać każdego dnia. Oczywiście w sposób szczególny dotyczy to sportowców, dotyczy to osób trenujących, aczkolwiek na pewno nie tylko. Białko to ten produkt, który stanowi około 20% masy naszego ciała, a więc tym bardziej nie możemy zapomnieć o nim każdego dnia. Na szczęście na rynku, w sklepach mamy dostępnych bardzo wiele produktów, które zawierają wysokowartościowe białko. Mówimy o rybach, o mięsie, o nabiale jak również o pewnych roślinach jak chociażby te strączkowe czy też o soi. Tym samym białko możemy podzielić na te pochodzenia roślinnego oraz te, które posiada pochodzenie zwierzęce. Ten drugi rodzaj białka jest dla naszego organizmu ważniejszy i można o nim powiedzieć, że jest bardziej wartościowe.

Ważne dla organizmu

Białko ma ogromne znaczenie dla regeneracji naszych tkanek, ma ogromne znaczenie dla ich rozwoju, dla ich wzrostu. Białko wpływa nie tylko na budowę naszych mięśni, ale także na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Jeśli nie zapewnimy zatem naszemu organizmowi odpowiedniej ilości białka, to będziemy mieli do czynienia z bardzo poważnymi skutkami ubocznymi, ze znaczącym pogorszeniem się naszego stanu zdrowia. Jeśli mówimy o białku w kontekście osób ćwiczących, to oczywiście musimy tutaj wskazać na odżywki oparte w swoim składzie na białku. Te odżywki jak najbardziej słusznie cieszą się największym powodzeniem i stanowią jedne z głównych produktów wspomagających codzienny intensywny trening, w tym w głównej mierze ten trening, którego celem jest zwiększenie masy mięśniowej. Odżywki białkowe zatem cieszą się największym wzięciem w sportach siłowych jak również w przypadku tych wytrzymałościowych. W końcu to z białka zbudowane są wszystkie nasze mięśnie.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena