Wełna merino przebojem wdarła się na rynek odzieży turystycznej. Producenci zaczynają dodawać ją do każdego wyrobu, słowo 'merino' staje się synonimem sukcesu i jakości. Czy faktycznie wełna z nowozelandzkich owiec znajduje zastosowanie w każdych warunkach?

Data dodania: 2015-12-30

Wyświetleń: 1129

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zacznijmy od zastosowań - skarpety z wełny merino, getry, koszulki, czapki a nawet rękawiczki - fantazja producentów odzieży jest niemal nieograniczona. Wydaje się, że hasło 'merino' stanowić ma gwarancję sukcesu i niezawodności odzieży sportowej. Nie zdajemy sobie sprawy, że jak każdy materiał, także wełna merino ma ograniczony zakres zastosowań i swoje wady.

Ale od początku - wełna merino pozyskiwana jest z owiec górskich, które żyją na terenach cechujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi – mroźne zimy, upalne lata. Runo takich owiec musi dobrze chronić przed zimem, ale zapewniać właściwą wentylację latem.

Pierwszą cechą wełny merino będzie zatem wyjątkowa termika przy zachowaniu oddychalności. W zależności od gramatury, odzież z wełny merino nada się na lato (poniżej 150g/mkw) i  na zimę (220g/mkw). Dodatkiem do wełny merino jest najczęściej poliamid zapewniający trwałość i rozciągliwość ubrania.

Właśnie, trwałość. Nikt nie kwestionuje właściwości cieplnych wełny merino, jednak jej trwałość pozostawia sporo do życzenia. Wełna łatwo się przeciera, im mniej domieszki poliamidu, tym szybciej. To sprawia, że zastosowanie wełny merino do produkcji skarpet wydaje się mocno wątpliwe. Wełna ta nada się jako materiał na getry i bieliznę termo.

Mówiąc o bieliźnie, musimy obalić pewien mit dotyczący wełny. "Zwykła" wełna gryzie - jest nieprzyjemna dla gołej skóry. Bielizna ze zwykłej wełny nie miałaby prawa bytu, chodzenie w niej byłoby katorgą. Tymczasem wełna merino ma średnicę włókien 20 mikronów. Sprawia to, że jest niemal neutralna dla skóry, odzież topowych marek jest całkowicie niewyczuwalna nawet dla wrażliwej skóry. Najczęstszym błędęm nowicjuszy jest kupienie taniej odzieży wełnianej no-name, która gryzie i nie spełnia oczekiwań. Przy wełnie merino nie ma miejsca na kompromis - jakość ma swoją cenę.

Wełna z merynosów ma zasadniczą przewagę nad bawełną - utrzymuje ciepło nawet, gdy jest mokra! Kojarzycie uczucie zimnego okładu, gdy wkładamy po odpoczynku plecak na morką koszulkę? Zjawisko to nie występuje w przypadku odzieży merino. Idąc w ulewnym deszczu, także nie zaczniemy trząść się z zimna, wełna odprowadza wilgoć na zewnątrz, zapewniając skórze minimum komfortu. Na takiej samej zasadzie działa odprowadzanie potu od skóry podczas dłuższych wycieczek.

Ostatnią zaletą merino jest obojętność na zapach. Nawet po kilku dniach noszenia odzieży z wełny merino, nie łapie ona brzydkich zapachów. Jest to szczególnie cenna właściwość podczas długich wypraw, gdy skorzystanie z pralki nie jest zwyczajnie możliwe przez dłuższy czas.

Znając podstawowe zalety i wady wełny merino, a także będąc świadomym jej wysokiej ceny, każdy sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy odzież wełniana warta jest swojej ceny. Recenzje sprzętu turystycznego nie są jednoznaczne w swoich ocenach. Jedno jest pewne, zwiększony wybór na rynku odzieży turystycznej może wyjść turystom tylko na dobre.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena