Kupno śpiwora może zdecydować o powodzeniu lub klęsce całej wyprawy. Wybór śpiworów może przyprawić o zawrót głowy. W jakich warunkach będziesz go używać? To pytanie zasadniczo wpływa na ostateczną decyzję.

Data dodania: 2016-07-07

Wyświetleń: 1185

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najważniejszym parametrem śpiwora jest norma EN 13537, określająca własności izolacyjne. Zanim omówię normę, zasygnalizuję najważniejszą zasadę przy wyborze śpiwora: lepiej wybrać śpiwór zbyt ciepły, niż za lekki. Ciepły śpiwór zawsze można rozpiąć, żeby poprawić wentylację, śpiwór zbyt lekki nie pozwoli nam na przespanie nocy i może zagrażać zdrowiu.

Norma EN 13537 definiuje 4 temperatury brzegowe:

  • Temp max – maksymalna temperatura, w której standardowy mężczyzna prześpi noc bez nadmiernego pocenia. 
  • Temp comfort – temperatura, w której standardowa kobieta prześpi całą noc w pozycji odprężonej.
  • Temp limit – temperatura, w której standardowy mężczyzna prześpi 8 godzin w skulonej pozycji .
  • Temp extreme – temperatura, w której standardowa kobieta utrzyma się przy życiu przez 6 godzin (!) nie wpadając w hipotermię (tym niemniej możliwe są odmrożenia kończyn).

Zwróćmy uwagę, że kobiety i mężczyźni kierować się będą różnymi wartościami normy EN 13537 przy wyborze śpiwora. Dla zdrowych mężczyzn będzie to temp limit, dla kobiet temp comfort.

Dodatkowo trzeba dodać, że osoby chude, wrażliwe na zimno lub po prostu osłabione potrzebują śpiwora cieplejszego o około 5 stopni w stosunku do tego, co podaje producent.

Jaki śpiwór wybrać: puch czy syntetyk?

To kolejny dylemat, przed którym stawiany jest nabywca śpiwora. Co do zasady, puch jest lepszym izolatorem niż syntetyk. Śpiwór puchowy mający te same własności cieplne co syntetyk, będzie od niego lżejszy i mniejszy (lepiej skompresowany). Za jakość trzeba jednak zapłacić. Śpiwory puchowe są około 3-4 razy droższe niż syntetyczne. Opłacalnym staje się zakup puchowych śpiworów zimowych, gdzie różnica w wadze i objętości jest naprawdę zauważalna.

Nie tylko cena i waga różni syntetyk od puchu. Kolejnymi atrybutami, które trzeba wziąć pod uwagę, są żywotność, wrażliwość na wilgoć i możliwości kompresji.

Śpiwory puchowe uważane są za dużo bardziej trwałe niż syntetyki. Oznacza to, że przy niezmienionych parametrach cieplnych posłużą nam nawet 20 lat. Śpiwory syntetyczne zaczynają tracić własności cieplne już po 4 latach, bez względu na sposób konserwacji. Proce ten związany jest z łamaniem się mikrowłókien syntetycznych podczas użytkowania śpiwora.

Wrażliwość na wilgoć to z kolei silna strona syntetyka. Nawet mokry, zachowuje on po części własności cieplne, dodatkowo dużo szybciej schnie. Mokry śpiwór puchowy jest bezużyteczny, a wysuszenie go zajmuje dużo czasu. Na wycieczkę do dżungli lub na kajaki weźmiemy zatem syntetyk, a nie puch.

W końcu kompresja - tutaj znów wygrywa puch, podlegający kompresji dużo bardziej niż syntetyk. Gdy w plecaku mamy mało miejsca, zdecydujmy się na śpiwór puchowy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena