Tego typu urządzenia, przede wszystkim nożyce hydrauliczne, są często i chętnie stosowane przez zakłady przemysłu ciężkiego, specjalistyczne firmy produkcyjne czy też hurtownie wyrobów stalowych, takie jak na przykład firma HurtoStal2 ze Szczecina. Oferuje ona nie tylko samą dystrybucję wymienionych wyrobów, ale też świadczy usługi związane z produkcją półproduktów i elementów konstrukcji stalowych. Aby zagwarantować klientom najlepszą jakość materiałów i serwisu, korzysta właśnie z tych nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie maszyn.
Wspomniana firma użytkuje nożyce hydrauliczne, których maksymalny nacisk wynosi osiemdziesiąt ton. W maszynie tej znajduje się pięć stacji, umożliwiających wykonanie prac różnego rodzaju. Pierwsza z nich - stacja wykrawania otworów - umożliwia wykonanie otworów kwadratowych, prostokątnych, trójkątnych, typu fasolka oraz okrągłych. W przypadku tych ostatnich maksymalna średnica wynosi 100 mm, co możliwe jest dzięki zastosowaniu większego mocowania stempli i matryc. Drugą jest stacja wykrojnika prostokątnego, w którym maksymalna grubość wykrawanej blachy wynosi 12 mm. Istnieje w niej również możliwość zamontowania wykrojnika trójkątnego oraz do łączenia rur. Pozostałe trzy stacje służą do cięcia płaskowników pod dowolnym kątem, kątowników oraz prętów okrągłych i kwadratowych.
Na czym polega cięcie metali takimi nożycami? Przesunięte względem siebie krawędzie tnące, przemieszczając się, wywierają nacisk na materiał. Powoduje to naruszenie jego spójności. Wielkość tego przesunięcia uzależniona jest od grubości ciętego materiału i jego własności. W czasie takiego cięcia za pomocą dwóch elementów tnących, wyróżnić można kilka faz. Podczas pierwszej z nich, sprężysto-plastycznej, siły wywierane na materiał przez zbliżające się do siebie krawędzie tnące są przesunięte względem siebie. Dzięki temu powstaje moment odpowiedzialny za wybrzuszenie materiału. Obszary przylegania zmniejszają się, dochodzi do skoncentrowania naprężeń i odkształceń sprężystych. Te, przy wzroście obciążenia, powodują miejscowe uplastycznienie materiału. Gdy ten obszar obejmie całą grubość ciętego metalu, dochodzi do przejścia do kolejnej fazy - fazy plastycznego płynięcia. W pobliżu powierzchni pękania występuje wtedy płynięcie materiału i przemieszczanie wycinanego elementu względem reszty. W większości przypadków pod wpływem odkształceń metal ulega wtedy umocnieniu. Gdy naprężenia tnące osiągną jednak wartość krytyczną, nastąpi utrata spójności i rozpocznie się faza trzecia - faza pękania.
Nożyce te idealnie sprawdzają się w takich zadaniach, gwarantując wykonanie prawidłowych, wysokojakościowych cięć bez powstawania zadziorów. Dzięki układowi sterowania hydraulicznego zapewniony jest też optymalny dobór ciśnienia w funkcji koniecznego nacisku.
Jeśli więc poszukujemy wyrobów stalowych lub półproduktów, zainteresujmy się ofertą firmy HurtoStal2. Jej ponad dwudziestoletnie doświadczenie i użytkowany przez nią profesjonalny sprzęt, między innymi nożyce hydrauliczne do metalu, dadzą nam gwarancję, że taki towar charakteryzować się będzie naprawdę wysoką jakością.