Są oczywiste warunki, które musi spełniać opiekunka, aby nawiązać z nią współpracę, ale są też kwestie mniej rozpoznane, takie, co do których nie każdy ma świadomość, jak bardzo są istotne. W przypadku opieki nad osobą starszą szczegóły nabierają jeszcze większego znaczenia.

Data dodania: 2015-11-24

Wyświetleń: 1532

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wybrać opiekunkę dla osoby starszej?

Doświadczenie opiekunki a stan pacjenta

Szczególnej troski wymagają podopieczni ze stwierdzonymi poważnymi chorobami. Nad niektórymi, na przykład wysokim poziomem cholesterolu albo nadciśnieniem, nie jest trudno zapanować, jeśli pacjent ma przepisane odpowiednie leki, ale w niektórych przypadkach poważniejszych chorób albo jednostek współwystępujących, dobrze jest znaleźć opiekunkę, która opiekowała się pacjentami z podobnymi schorzeniami. Typowymi przykładami przypadłości, z jakimi często muszą uporać się opiekunki, są odleżyny albo objawy choroby Alzheimera.

Samodzielność opiekunki

Do opieki nad osobą starszą można zaangażować opiekunki, które różnie rozumieją swoje zadania. Według niektórych „opieka” to tylko „obecność” i ewentualnie przygotowanie posiłków, ale w przypadku pacjentów niesamodzielnych to zdecydowanie za mało – warto zatrudnić opiekunkę, które potrafi wykonać choćby podstawowe czynności pielęgnacyjne, takie jak toaleta pacjenta leżącego albo podstawowa higiena osobista pacjenta.

Charakter

Praca opiekunki wymaga specyficznego charakteru. Musi być to osoba otwarta i życzliwa, ale przy tym stanowcza. Taka mieszanka nie jest zbyt częsta, ale w kontaktach z różnymi pacjentami niezbędna. Dlatego opiekunkę angażuje się dopiero po wstępnej rozmowie, która jest potrzebna, aby stwierdzić, jaka naprawdę jest przyszła opiekunka i czy można na niej polegać. Praca opiekunki polega bowiem głównie na zaufaniu – nikt nie chce powierzyć zdrowia, życia i komfortu swoich bliskich osobie, która nie jest słowna i nie potrafi wywiązać się ze swoich obietnic.

Ocena kompetencji

Wszystko to wyżej jest prawdą, jednak w jaki sposób ocenić, jakie są realne potrzeby? Otóż w tym celu często wystarczy skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzi tak zwaną ogólną ocenę geriatryczną. To prosty kwestionariusz, który pozwala odpowiedzieć na pytania o realne potrzeby szczegółowe związane z opieką nad pacjentem. Sporo podpowiedzieć mogą także pielęgniarki środowiskowe, jeśli wizytowały już daną osobę. Rodzina najczęściej otrzymuje również kwestionariusz od agencji zatrudniającej opiekunki. Jego wypełnienie pozwala na ocenę kondycji seniora i określenie deficytów, których istnienie wymaga wsparcia. Od rzetelnej agencji opiekunka jeszcze przed przyjęciem zlecenia otrzymuje szczegółową informację, z jakimi czynnościami podopieczny radzi sobie sam, a w jakich wymaga asysty albo trzeba go całkowicie wyręczyć. Kompleksowa informacja jest konieczna, ponieważ pozwala samej opiekunce ocenić, czy poradzi sobie ze wszystkimi stawianymi przed nią wymaganiami.

Ważne uwagi na koniec

Opiekunka jest odpowiedzialna za zdrowie i życie swoich podopiecznych, dlatego z pewnością nie warto szukać opiekunek po cenie. Najtańsze usługi niewykształconych opiekunek sprowadzają się zwykle do roli pomocy domowej, a to zupełnie coś innego. Praca na czarno też nie jest rozwiązaniem – jeśli chcesz swoim najbliższym zapewnić wysoki standard opieki, nie możesz jednocześnie starać się na każdym kroku oszczędzać, bo to nie idzie ze sobą w parze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena