Coraz więcej Polaków planuje wyjazd do Niemiec, aby tam szukać dla siebie dobrze płatnej i stabilnej pracy. Nie jest o nią tak trudno, ponieważ miejsc jest stale wiele, a zapotrzebowanie rośnie!

Data dodania: 2013-02-27

Wyświetleń: 1611

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Budowlańcy, inżynierowie, opiekunki osób starszych, osoby pracujące w hotelarstwie czy gastronomii bez problemu powinny znaleźć dla siebie zatrudnienie u naszych zachodnich sąsiadów. Często jednak pojawia się w tym kontekście pytanie – czy praca w Niemczech przeznaczona jest tylko dla osób znających język niemiecki.

 

Wszystko zależy od stanowiska

Generalnie język niemiecki przy pracy w Niemczech nie jest wymagany na każdym stanowisku. Dlatego też można znaleźć dla siebie pracę, nawet dobrze płatną w porównaniu z naszymi polskimi płacami. Niemniej jednak bez znajomości języka niemieckiego zamykają się przed nami znacznie szersze perspektywy. 

Najczęściej oferty pracy w Niemczech bez znajomości języka to takie, które dotyczą prostych prac w fabrykach czy na budowach. Raczej dotyczy to stanowisk, gdzie nie ma się kontaktu z ludźmi, czyli ogólnie język potrzebny nie jest. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że nawet w takich przypadkach komunikatywna znajomość języka niemieckiego jest dużym plusem, ponieważ z nią będzie można łatwiej radzić sobie w codziennych sytuacjach. Wyjazd do Niemiec bez języka będzie owocował większym stresem i mniejszym komfortem pracy!

Na takich stanowiskach jak praca w obsłudze klienta, w hotelach, jako opiekunka czy też w sklepach, niemiecki po prostu jest wymagany i bez jego znajomości nie otrzyma się angażu.

 

Jak uczyć się niemieckiego?

Nawet nie mając przed sobą sporej ilości wolnego czasu na naukę, warto ją podjąć. Do dyspozycji ma się szeroki wybór atrakcyjnych kursów językowych z wykorzystaniem nowoczesnych metod, które pozwalają na zdobycie kompetencji do rozmowy w niemieckim już w kilka tygodni. Warto też zaopatrzyć się w niemieckie rozmówki, zakupić kieszonkowe słowniczki. Dodatkowo też na miejscu można zapisać się na kursy językowe. Niektóre z nich dofinansowywane są przez Unię Europejską.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena