Przy oblodzonych drogach i chodnikach, krótkim dniu, gęsto padającym śniegu oraz niskich temperaturach, bardzo łatwo o nieszczęśliwy wypadek. Zima to okres, w którym trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, domu oraz samochodu. Oto cztery praktyczne porady, które pozwolą Wam stawić czoła zimie.

Data dodania: 2015-11-24

Wyświetleń: 1854

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W jaki sposób zabezpieczyć się na zimę?

Przygotuj swój dom i otoczenie

Mieszkanie w bloku i dom wolnostojący wymagają podobnych przygotowań na nadejście zimy. Mieszkańcy osiedli powinni zadbać o ocieplenie okien i podłóg, odpowietrzenie grzejników i oczyszczenie instalacji wentylacyjnych, które mają tendencję do zapychania się. Warto także powiadomić spółdzielnię mieszkaniową o konieczności posypania ścieżek piaskiem i solą oraz odśnieżenia pobliskich dróg.

Z kolei właściciele domów powinni pamiętać o sprawdzeniu szczelności dachów, przetestowaniu ogrzewania, nagromadzeniu odpowiedniej ilości drewna do palenia w kominku oraz odśnieżeniu podjazdu i okolic bramy wjazdowej na posesję.

Pomyśl o bezpieczeństwie najbliższych

Jak mówi znane przysłowie, przezorny zawsze ubezpieczony. Choć o zdrowiu swoim i swoich najbliższych należy myśleć przez cały rok, zima to dobry czas, by rozważyć zakup ubezpieczenia następstw niesczęśliwych wypadków. Od tradycyjnego ubezpieczenia majątkowego różni się zakresem, który obejmuje życie i zdrowie. Produkty tego rodzaju często stanowią część większych pakietów – na przykład szkolnych, turystycznych lub komunikacyjnych – i umożliwiają otrzymanie skumulowanych świadczeń po wypadku.

Zadbaj o samochód

Oblodzone drogi sprzyjają stłuczkom i wypadkom samochodowym. Aby się na nie przygotować, dobrze jest odpowiednio zadbać o samochód. Wraz z nadejściem pierwszych przymrozków należy wymienić opony na zimowe, a w przypadku dużych opadów śniegu – założyć łańcuchy. Ogumienie zagwarantuje minimum przyczepności na drodze i pomoże uniknąć niefortunnych zdarzeń.

Tuż przed nadejściem zimy powinno się także wykonać pełen przegląd techniczny pojazdu i upewnić się, że wszystkie układy funkcjonują prawidłowo. Sprawny technicznie pojazd to gwarancja bezpieczeństwa, a działające ogrzewanie uprzyjemni codzienną podróż do pracy.

Jednakże nawet w pełni sprawny i przygotowany do zimy samochód nie może zagwarantować pełnego bezpieczeństwa. Nawet zachowujący czujność kierowcy powinni mieć się na baczności, ponieważ brakiem rozwagi mogą wykazać się inni poruszający się po drogach. Jeśli zapomną o zmianie opon, przeglądzie technicznym i rozsądnej jeździe, mogą doprowadzić do kolizji. Wtedy koszty napraw szkód wyrządzonych ofierze stłuczki pokrywane są z polisy OC sprawcy. Wykupienie ubezpieczenia AC jest jedynym sposobem na odzyskanie pieniędzy w przypadku spowodowania kolizji.

Równie ciekawą usługą dla kierowców jest ubezpieczenie typu assistance. Nie każdy właściciel auta potrafi poradzić sobie z nagłą awarią koła lub nawet zamarzniętym zamkiem. W sytuacji podbramkowej wystarczy telefon do ubezpieczyciela, by ten sprowadził specjalistę, który naprawi usterkę lub odholuje pojazd.

Bezpieczne ferie

Tysiące Polaków spędzają ferie zimowe w górach, nad morzem lub za granicą. Nim wyjedziemy z domu, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do podróży. Sposobów na bezpieczny urlop jest wiele, a na uniknięcie przykrych niespodzianek pozwoli dopiero wprowadzenie w życie ich wszystkich.

Przed wyjazdem trzeba upewnić się, że miejsce, do którego się udajemy, jest bezpieczne o tej porze roku. Niektóre miejscowości są szczególnie narażone na lawiny śnieżne lub powodzie i trzeba o tym pamiętać wybierając cel podróży. Równie ważne jest przygotowanie odzieży na każdą pogodę. Dzięki odpowiedniej izolacji i wentylacji, ustalone wcześniej zestawy ubrań na każdy dzień pomogą nam uniknąć przeziębienia lub przegrzania.

 Sprawdzonym sposobem na bezpieczeństwo na wyjeździe jest także ubezpieczenie podróżne, które pozwoli nam uniknąć dodatkowych kosztów w przypadku choroby, bólu zęba lub kontuzji. Jest to szczególnie przydatne za granicą, gdzie usługi medyczne dla obcokrajowców są wyjątkowo drogie.

Oprócz ubezpieczenia podróżnego, osoby wybierające się na aktywny wypoczynek w góry powinny rozważyć także zakup ubezpieczenia sportowego. To specjalnie zaprojektowany pakiet, który pozwoli uzyskać odszkodowanie w przypadku kontuzji powstałej w trakcie jazdy na nartach lub snowboardzie. Większość ubezpieczeń tego typu pozwala na sprecyzowanie okresu ochrony i wybranie zakresu ubezpieczenia. Wysokie składki uzasadnione są kompleksową opieką medyczną i podwyższoną rekompensatą na okoliczność wypadku na stoku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena