1. Zaplanuj trasę
Najprostszym sposobem na zmniejszenie zużycia paliwa jest wcześniejsze zaplanowanie podróży tak, aby był jak najbardziej jednolita i najkrótsza. Wyznaczając trasę należy wziąc pod uwagę nawierzchnie (nierówne drogi wymagają większej siły niezbędnej do napędzania samochodu, a tym samym zwiększają zużycie paliwa), objazdy, infrastrukturę oraz odległość. Warto planować uwzględniając drogi szybkiego ruchu oraz autostrady, które pozwalają na rozwinięcie większej prędkości, szybsze dotarcie do celu i bardziej ergonomiczną jazdę.
2. Jedź ergonomicznie
Ergonomiczną jazdą nazywa się świadome użycie pedałów gazu i hamulca oraz utrzymywanie stałej prędkości na drogach, które na to pozwalają. Jednolita jezda przekłada się na jednomierną pracę silnika, a w rezultacie na jego wydajniejszą pracę. Chcąc zminimalizować koszty podróży należy pamiętać także o oszczędnym używaniu świateł, zamykaniu okien, które mogą mieć negatywny wpływ na aerodynamikę pojazdu, i wyłączaniu silnika podczas postojów.
3. Zmień opony
Wraz z nadejściem pierwszych przymrozków kierowcy zmieniają opony na zimowe. Nim to się stanie, warto rozważyć zakup nowego ogumienia na co dzień. Opony to inwestycja, na którą decydują się nieliczni, choć w dłuższej perspektywie może przełożyć się na znaczące oszczędności. Lepszej jakości opony stawiają mniejszy opór toczenia, a więc pochłaniają mniej energii, nie rozgrzewają się i zmniejszają siłę potrzebną do napędzania pojazdu. Koszt zakupu opon tej klasy zwraca się już po kilku latach.
4. Odciąż samochód
W średnich rozmiarów pojeździe każde dodatkowe 100 kilogramów przekłada się na kilkuprocentowy wzrost zużycia paliwa. Aby tego uniknąć, zdemontujcie zbędne uchwyty rowerowe, bagażniki zewnętrzne, a w przypadku aut typu kombi również relingi dachowe. Pozbądźcie się także pięciolitrowych butli z olejem silnikowym i płynem do spryskiwaczy. Ich mniejsze odpowiedniki równie dobrze spełnią swoje zadanie w czasie krótkiej podróży, a będą lżejsze i łatwiejsze do zapakowania. Jeżeli w bagażniku macie ciężką skrzynkę z narzędziami, zastanówcie się, czy nie możecie zastąpić jej zestawem zwierającym jedynie najpotrzebniejsze klucze.
5. Wyłącz klimatyzację
Z najnowszych badań wynika, że prawie 50% Polaków używa klimatyzacji przez cały rok, niezależnie od pogody. O ile jej włączenie jest w pełni uzasadnione w 30-stopniowym upale, tak w niższych, przyjemniejszych temperaturach wystarczy od czasu do czasu lekko uchylić okno lub włączyć nawiew. Klimatyzacja ma ogromny wpływ na zużycie paliwa, a ograniczenie jej użycia pozwoli odciąży samochód.