Duże zużycie paliwa, drogie części oraz awarie to 3 rzeczy, które najczęściej spędzają sen z powiek kierowcom. Przed każdą z nich można się bronić tak, aby maksymalnie przedłużyć okres eksploatacji auta i zatrzymać gotówkę w portfelu. Poniższy poradnik zawiera 5 porad, dzięki którym bez większego wysiłku zmniejszycie zużycie paliwa w swoim samochodzie.

Data dodania: 2015-11-24

Wyświetleń: 919

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jedź i oszczędzaj – 5 sposobów na zmniejszenie zużycia paliwa

1. Zaplanuj trasę

Najprostszym sposobem na zmniejszenie zużycia paliwa jest wcześniejsze zaplanowanie podróży tak, aby był jak najbardziej jednolita i najkrótsza. Wyznaczając trasę należy wziąc pod uwagę nawierzchnie (nierówne drogi wymagają większej siły niezbędnej do napędzania samochodu, a tym samym zwiększają zużycie paliwa), objazdy, infrastrukturę oraz odległość. Warto planować uwzględniając drogi szybkiego ruchu oraz autostrady, które pozwalają na rozwinięcie większej prędkości, szybsze dotarcie do celu i bardziej ergonomiczną jazdę.

2. Jedź ergonomicznie

Ergonomiczną jazdą nazywa się świadome użycie pedałów gazu i hamulca oraz utrzymywanie stałej prędkości na drogach, które na to pozwalają. Jednolita jezda przekłada się na jednomierną pracę silnika, a w rezultacie na jego wydajniejszą pracę. Chcąc zminimalizować koszty podróży należy pamiętać także o oszczędnym używaniu świateł, zamykaniu okien, które mogą mieć negatywny wpływ na aerodynamikę pojazdu, i wyłączaniu silnika podczas postojów.

3. Zmień opony

Wraz z nadejściem pierwszych przymrozków kierowcy zmieniają opony na zimowe. Nim to się stanie, warto rozważyć zakup nowego ogumienia na co dzień. Opony to inwestycja, na którą decydują się nieliczni, choć w dłuższej perspektywie może przełożyć się na znaczące oszczędności. Lepszej jakości opony stawiają mniejszy opór toczenia, a więc pochłaniają mniej energii, nie rozgrzewają się i zmniejszają siłę potrzebną do napędzania pojazdu. Koszt zakupu opon tej klasy zwraca się już po kilku latach.

4. Odciąż samochód

W średnich rozmiarów pojeździe każde dodatkowe 100 kilogramów przekłada się na kilkuprocentowy wzrost zużycia paliwa. Aby tego uniknąć, zdemontujcie zbędne uchwyty rowerowe, bagażniki zewnętrzne, a w przypadku aut typu kombi również relingi dachowe. Pozbądźcie się także pięciolitrowych butli z olejem silnikowym i płynem do spryskiwaczy. Ich mniejsze odpowiedniki równie dobrze spełnią swoje zadanie w czasie krótkiej podróży, a będą lżejsze i łatwiejsze do zapakowania. Jeżeli w bagażniku macie ciężką skrzynkę z narzędziami, zastanówcie się, czy nie możecie zastąpić jej zestawem zwierającym jedynie najpotrzebniejsze klucze.

5. Wyłącz klimatyzację

Z najnowszych badań wynika, że prawie 50% Polaków używa klimatyzacji przez cały rok, niezależnie od pogody. O ile jej włączenie jest w pełni uzasadnione w 30-stopniowym upale, tak w niższych, przyjemniejszych temperaturach wystarczy od czasu do czasu lekko uchylić okno lub włączyć nawiew. Klimatyzacja ma ogromny wpływ na zużycie paliwa, a ograniczenie jej użycia pozwoli odciąży samochód.

Licencja: Creative Commons