Zostań bohaterem swojego domu i podejmij się wymiany baterii umywalkowej stosując się do tego krótkiego trzy-krokowego poradnika.

Data dodania: 2015-10-15

Wyświetleń: 1182

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Montaż baterii umywalkowej w TRZECH prostych krokach

Jak każdy element domowego wyposażenia szczególnie narażonego na wysoki poziom eksploatacji baterie umywalkowe czy zlewozmywakowe z czasem będą wymagały wymiany. Z reguły spowodowane jest to przez twardą wodę, która płynie z naszych kranów, bowiem związki chemiczne w niej zawarte mogą skutecznie uszkodzić uszczelki czy mechanizm odpowiadający za prawidłowy przepływ i regulację strumienia wody.

 

Jeżeli zdarzy się sytuacja, w której będziemy musieli wymienić baterię na nową to należy pamiętać, że nie jest to wcale proces trudny i możemy zdecydowanie obejść się bez pomocy hydraulika, jeżeli tylko zastosujemy się do prostych instrukcji, które krok po kroku przeprowadzą nas przez montaż baterii umywalkowej.

 

Przed przystąpieniem do procesu instalacji baterii umywalkowej musimy zaopatrzyć się przynajmniej w podstawowe narzędzia, takie jak klucze czy zestaw śrubokrętów, bowiem mimo że montaż jest dosyć prosty, to bez narzędzi możemy skutecznie utrudnić sobie życie. Jeżeli posiadamy odpowiedni sprzęt, to wystarczy, że zastosujemy się do tych trzech prostych kroków:

 

Krok Pierwszy: Dobór właściwej baterii

Z pozoru sprawa wydawać mogłaby się prosta, zwłaszcza, że wiele sklepów oferuje szeroki wybór różnego rodzaju baterii, zatem z wyborem nie powinno być problemu. Nic jednak bardziej mylnego bowiem to nie o wygląd baterii chodzi, a o jej budowę i możliwość instalacji w naszej łazience.
 

W sprzedaży najczęściej spotkać możemy dwa główne typy baterii umywalkowych: ścienne oraz stojące. Podział ten funkcjonuje ze względu na wysokość położenia rur dopływowych ciepłej i zimnej wody w naszych łazienkach. Jeżeli rury znajdują się powyżej umywalki to wybieramy baterię ścienną, jeżeli rury usytuowane są poniżej umywalki to wybieramy baterię stojącą.
 

Następnym ważnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę podczas wyboru baterii to liczba otworów na przyłącza wodne odpowiedzialne za regulowanie strumienia zimnej i ciepłej wody. Przeważnie wybieramy między bateriami z jednym lub dwoma otworami, sporadycznie w sprzedaży dostępne są również baterie umywalkowe z otworami w liczbie trzech lub czterech, jednak te wykorzystywane są głównie w bardzo drogich i specyficznych rodzajach baterii.
 

Krok drugi: Montaż

Montaż baterii rozpoczynamy zawsze od zakręcenia głównego zaworu wody i sprawdzenia czy zakupiony zestaw zawiera wszystkie niezbędne i opisane w instrukcji częśc i elementyi.

 

*Montaż baterii stojącej*

W przypadku montażu baterii stojącej musimy umieścić ją w otworze wykonanym w umywalce – otwór ten ma z reguły ma średnicę 28 – 35 mm. Jeżeli posiadamy baterię z jednym otworem to w jej podstawie umieszczone jest wejście na przyłącza wodne oraz specjalny wkręt mocujący, który powinien znajdować się w zestawie z baterią. Jeżeli przygotowaliśmy już swoją baterię do montażu, to nie pozostaje nic innego jak wsunąć ją wraz z zainstalowanymi elementami w otwór w umywalce. Następnie na wkręt mocujący nakładamy dwie podkładki – gumową i metalową (w takiej kolejności). Służą one do stabilizacji baterii i zapobieganiu poruszaniu się podczas eksploatacji – obydwie podkładki powinny być dołączone do baterii.

 

Bateria umywalkowa na stałe mocowana jest do umywalki poprzez nakrętkę w kształcie tulei, dzięki której bateria się usztywnia i zapobiega powstawaniu przecieków. Niektóre rodzaje baterii posiadają także dodatkowe rodzaje podkładek, które montowane są między baterią i otworem umywalkowym. Stosowane są w przypadku zbyt dużego otworu w umywalce, więc są to raczej rozwiązania estetyczne, które zamaskują małe niedociągnięcia. Na końcu mocujemy przyłącza wodne wychodzące z baterii do instalacji wodociągowej, odkręcamy główny zawór i sprawdzamy czy nie występują żadne przecieki.

 

*Montaż baterii ściennej*

W przypadku montażu baterii typu ściennego należy zwrócić uwagę na odpowiednią wysokość instalacji baterii, bowiem montuje się ją bezpośrednio do przyłączy wodnych i musimy zapewnić sobie wygodę i funkcjonalność użytkowania.
 

Proces montażu rozpoczynamy od dokręcenia przyłączy mimośrodkowych do końcówek instalacji wodnej w ścianie. Ważne jest również by zabezpieczyć gwinty przyłączy włóknem konopnym lub taśmą teflonową, która zapobiegać będzie powstawaniu przecieków. Niezwykle istotnym krokiem udanego montażu baterii ściennej jest upewnienie się czy przyłącza ścienne wystają pod kątem prostym oraz czy ustawione zostały na jednej wysokości, jeżeli korpus baterii po przykręceniu nie znajduje się w pozycji poziomej, to możemy mieć problemy z prawidłowym funkcjonowaniem takiej baterii. 
 

Bardzo poważnym błędem, jaki popełniany jest przy tego typu montażach jest złe rozstawienie przyłączy dla zimnej i ciepłej wody. Ich rozstaw powinien mierzyć ok. 15 cm (dopuszczalne jest jednak 2 cm odchylenie), inaczej może pojawić się dysfunkcja działania baterii. Kolejny krok montażowy to dokręcenie rozety na przyłącze mimośrodkowe, założenie uszczelek wewnątrz baterii i staranne dokręcenie baterii.
 

Krok trzeci: Sprawdzenie szczelności

To ostatni krok, który dzieli nas od zakończenia pracy przy wymianie baterii, bowiem jedyne co nam pozostaje to uruchomienie strumienia wody zarówno zimnego, jak i ciepłego i skrupulatne sprawdzenie instalacji, czy z żadnego jej elementu nie skrapla się lub cieknie woda.

Jeżeli wszystko jest w porządku to znaczy, że doskonale poradziliśmy sobie z montażem i możemy cieszyć się z nowej baterii przez wiele kolejnych lat.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena