A jednak jest. To od nas zależy czy będziemy wymieniać ją z częstotliwością odrzutowca i czy nasze dzieci będą mogły z łatwością umyć ręce (choć nie wiem jaka by nie była armatura, nie łatwo je skłonić). Dlatego są produkty dobre i lepsze, o tych złych nie warto pisać.
Na rynku mamy w czym przebierać, to od nas zależy ile chcemy przeznaczyć na zakup nowej baterii oraz czego po niej oczekujemy i do czego ma ona służyć. Większość użytkowników nie zaprząta sobie głowy tymi pytaniami, uważając że przecież z kranu ma tylko lecieć woda, co może w przyszłości może nas kosztować wiele nerwów i pieniędzy.
Ze względu na przeznaczenie i umiejscowienie możemy wyróżnić następujące baterie: umywalkowe, wannowe, bidetowe, wannowo-natryskowe
Baterie umywalkowe
Wylewka krótka i długa ? dzięki temu można dopasować baterię do wielkości umywalki. Baterie umywalkowe, podobnie jak zlewozmywakowe, mogą posiadać wyciąganą wylewkę lub dodatkową rączkę natryskową, którą można powiesić obok umywalki. Ułatwia to mycie nad umywalką włosów, brudnych przedmiotów. Jest bardzo wygodne w małych łazienkach, w których nie można zamontowanie bidetu.
Automatyczny korek- wiele baterii sprzedawanych jest od razu z zaworem spustowym ( automatyczny korek). Otwierany i zamykany on jest za pomocą cięgna zakończonego główką, która umieszczona jest zwykle w tylnej części baterii. Aby nie zanurzać rąk w brudnej wodzie chcąc wypuścić wodę z umywalki wystarczy wciągnąć główkę powodującą odwiercie korka.
Baterie bidetowe - Prawie niczym nie różnią się od umywalkowych, jedynie umocowaniem na przegubie perlatora. Dzięki niemu można łatwo i w dowolnym kierunku ustawiać strumień wody.
Baterie wannowo-natryskowe - jak sama nazwa mówi spełniają dwie funkcje, po pierwsze napełniają wannę wodą, po drugie umożliwiają wzięcie natrysku. Możliwe to jest dzięki zastosowaniu przełącznika tzw. przerzutki oraz rączki natryskowej, zwanej słuchawką prysznicową.
Wylewka - może mieć długość od 13 do 17 cm, zależy to od miejsca gdzie będzie bateria zamontowana: na wannie, w półce nad nią czy w ścianie. Długość wylewki uwarunkowana jest bezpośrednim wypływaniem wody do wnętrza wanny, zapobiegając płynięciu jej po wewnętrznej ścianie oraz czynnościami czysto gospodarczymi jak wygodne napełnianie różnych naczyń wodą. Jeśli wylewka jest za krótka, to, aby napełnić naczynie, trzeba trzymać je w rękach, co jest niewygodne. Są również modele baterii z obrotową wylewką, zwykle dłuższą (20?30 cm) oraz której wylewka ma kształt walca opierającego się na nóżce. Woda wypływa z niej kaskadą.
Przełącznik (przerzutka) - odpowiedzialna jest za kierunek strumienia wody do wylewki lub do słuchawki prysznicowej, poprzez przekręceniu pokrętła lub wciśnięciu przycisku. Obecnie nowoczesnych bateriach stosuje się przełączniki ciśnieniowe, dzięki którym woda zawsze najpierw wypływa z wylewki, zapobiegając zalaniu łazienki, gdyby rączka natrysku znajdowała się poza wanną. Aby przełącznik ciśnieniowy działał, musi panować odpowiednie ciśnienie, minimum 1 bara (0,1 MPa). Również twarda woda może w płynąć na funkcjonowanie przerzutki, powodując osadzanie się kamienia wewnątrz baterii.
Rączka natrysku (słuchawka prysznicowa) - połączona jest z baterią elastycznym wężem, a gdy nie jest używana spoczywa na specjalnie do tego przygotowanym mocowaniu np. umiejscowionym na baterii, ścianie lub przykręconym nad wanną. To ostatnie rozwiązanie umożliwia regulowanie wysokości, poprzez ruchomy uchwyt. Rączki natryskowe mogą mieć funkcję regulowania rodzaju wypływającego strumienia ( od jednego do ośmiu) oraz jego natężenie poprzez obrót sitka. Najbardziej popularne są słuchawki dwustrumieniowe: za pomocą przycisku umieszczonego na rączce można ustawić strumień łagodny, rozproszony, albo masujący, skoncentrowany.
Baterie natryskowe różnią się od wannowych brakiem wylewki i przełącznika strumienia wody. Są baterie natryskowe w całości powleczone tworzywem sztucznym. Ma to chronić użytkowników przed poparzeniem
Materiał, z którego będzie wykonana bateria, powinien posiadać dużą odporność na korozję np. mosiądz materiał pół-szlachetny (baterie Cifiala). W przypadku bardziej wymagających warunków uzależnionych od miejsca instalacji produktu (np. bliskość morza, szczególne oddziaływania mechaniczne, oddziaływania detergentów itp).
Marka Cifial oferuje serie baterii wykończone dwoma rodzajami technologi: wykończenie tradycyjne i technologiczne (PVD)
Wykończenie tradycyjne (organiczne) - polega na eletkroosadzaniu lakierów, nadając ochronę i opóźniający efekty starzenia się produktu oraz na mechanicznym polerowaniu lub szczotkowaniu mosiądzu lub stali nie rdzewnej.
Wykończenie eletkrolityczne (potocznie zwane technologią galwaniczną) - poprzez naniesienie warstwy niklu oraz chromu, po uprzednim przygotowaniu powierzchni.
Wykończenie technologiczne (PVD Physical Vapor Deposition) - najnowocześniejsza technologia polegająca na fizycznym osadzaniu oparów cynku, tytanu i innych pierwiastków. Technologia pierwotnie była wykorzystywana w badaniach NASA (wykończono nią powierzchnię kosmicznych wahadłowców). Technologię tę powszechnie stosuje się w procesie wytwarzania twardych narządzi tnących.