Obecnie wanny nie są prostymi blaszanymi urządzeniami sanitarnymi, posiadają różnorodne kształty oraz wyposażenie dodatkowe - z hydromasażem włącznie. Jaką wybierzemy wannę zależy od wielu czynników. Ale zazwyczaj skupia się na dwóch, czy wanna ma być elegancka i oryginalna, czy jedynie prosta i wygodna a może ma spełniać te wszystkie warunki na raz.
Proste, tradycyjne wanny znajdują zastosowanie zwłaszcza w małych łazienkach (znajdujących się zwłaszcza w blokach). Charakteryzują się prostokątną formą, o długości 120-200 cm, obszernym wnętrzem wanny oraz prostymi wewnętrznymi ściankami bez profilowanych siedzisk i podłokietników. Kolejną zaletą takiej wanny jest łatwość czyszczenia ze względy na proste i gładkie powierzchnie.
Nie wszystkie ergonomiczne wanny muszą być proste, producenci przewidzieli wanny o profilowanym wnętrzu, które na pewno usatysfakcjonują wszystkich. Ściany wewnętrzne takiej wanny posiadają opływowe kształty oraz profilowane wgłębienia, w których można oprzeć ręce. Dodatkowo mogą zawierać szereg potrzebnych rozwiązań jak uchwyty, siedziska, hydromasaże, itp. Jeśli z wanny korzystają dzieci bądź osoby starsze to odpowiednim rozwiązaniem jest zakup modelu z antypoślizgową fakturą dna.
Gdy dysponujemy nieco większą łazienką możemy się zastanowić nad wanną narożną. Kupując taką wannę możemy wybrać typ posiadający wszelkie udogodnienia, w tym wyprofilowane elementy - wynika to ze znacznej objętość wanny, która w pełni zapewni komfort kąpieli. Dla wszystkich miłośników stylowych i eleganckich wnętrz z przestrzenną łazienką można polecić wanny wolno stojące (których się nie zabudowuje). Cały urok tkwi w ich prostocie, co sprawia że są szykowne i wytworne.
Dla miłośników ekstremalnych kąpieli z ogromną łazienką przydałaby się wanna z hydromasażem lub jakuzzi, z całą paletą barw i funkcji poczynając od masażu powietrznego po radio. Natomiast da zwolenników kąpieli można polecić wannę wpuszczaną w podłogę. Koło której można postawić łóżko i bez zbędnego wysiłku brać poranną kąpiel.
Pisząc o wannach, nie możemy zapominać o tym z jakiego materiału są one zrobione. W większości jest to żeliwo, stal i materiał akrylowy. Wanny żeliwne to w większości wanny w stylu retro lub wolno stojące, są bardo ciężkie ale niezwykle trwałe. Wadą w większości modeli są ich tradycyjne, prostokątne kształty. Podobne cechy posiadają stalowe wanny, pomimo lżejszej wagi od poprzednich, ciepła woda szybko w nich się ochładza. Natomiast wanny akrylowe posiadają wiele barw i kształtów oraz są lekkie, co czyni je podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Niezależnie od tego, jaką wannę wybierzemy niezbędne jest nam miejsce w łazience, chociaż zawsze możemy postawić ją w salonie.