Materac zazwyczaj kojarzył się z tradycyjną stalową sprężyną, która niestety po jakimś czasie zaczynała uciskać i uwierać ciało. Rozwój technologii sprawił, iż powstały nowoczesne pianki, które pozwoliły na zachowanie elastyczności materaca nie powodując przy tym ucisku na ciało. 

Data dodania: 2015-10-12

Wyświetleń: 1024

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Materace piankowe podbijają rynek

Wiele z nich posiada właściwości ortopedyczne i antyalergiczne. Na jakie materiały więc zwrócić uwagę by cieszyć się komfortowym snem oraz wysoką jakością materaca?

Rodzaje pianek


Na rynku możemy spotkać wiele rodzajów pianek. Będą się one różniły właściwościami, ale również jakością. Jeżeli decydujemy się na materace piankowe zrezygnujmy z klasycznej pianki poliuretanowej. Jest to najbardziej podstawowy materiał, a przy tym najmniej trwały. Zdecydowanie lepszą opcją są materace wykonane z pianki wysokoelastycznej. Jest to materiał o podwyższonej sprężystości i odporności na odkształcenia. To dość sztywna pianka, która może występować o różnych gęstościach. Jej cechą charakterystyczną jest otwartokomórkowa budowa, która sprawia że materac jest bardzo przewiewny i doskonale odprowadza wilgoć. Bardziej zaawansowanymi materiałami będą pianka termoelastyczna oraz lateks. Pianka termoelastyczna, inaczej zwana memory, visco, bądź pianką leniwą działa pod wpływem nacisku i ciepła ciała. Materace termoelastyczne będą niwelować ucisk na ciało, przynosząc ulgę w dolegliwościach bólowych. Lateks jest natomiast najbardziej elastycznym i sprężystym materiałem. Dodatkowo cechuje go działanie przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Przykładem materaca piankowego, który łączy w sobie działanie wymienionych pianek jest materac Sensit.


Twardość materaca


Materac należy dobrać odpowiednio do masy ciała oraz preferencji użytkownika. Dotyczy to również modeli piankowych. Zazwyczaj wyróżnia się 4 stopnie twardości, gdzie H1 oznacza materac miękki, a H4 materac bardzo twardy. Osoby o niższej masie ciała powinny sięgać po materace bardziej miękkie, zaś osoby cięższe po modele twarde. Stopień twardości będzie również wskazywał na wytrzymałość materaca na obciążenie. Im wyższy stopień twardości, tym materac jest mniej sprężysty i wzmocniony. Dostępne są także materace uniwersalne, które będą odpowiednie dla niemal każdego. Takim materacem jest między innymi model Sensit polskiej produkcji. Materace piankowe są także specjalnie perforowane i moletowane. Poprawia to ich przewiewność i stopień dopasowania do sylwetki. Jeżeli cenimy walory zdrowotne materacy warto sięgnąć po modele o 7 strefach twardości. Są to zdecydowanie bardziej ergonomiczne rozwiązania, które posiadają zróżnicowaną twardość na swojej powierzchni.


W łóżku spędzamy 1/3 naszego życia, warto więc by sen był komfortowy i odpowiednio długi. Aby było to możliwe należy zadbać o to ‘na czym śpimy’ czyli o materac. Materace piankowe pozwolą nam cieszyć się spokojnym snem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena